Statystyka

QUAD TO NIE ZABAWKA!

19 marca 2019

QUAD TO NIE ZABAWKA!
Ministerstwo Infrastruktury. „QUAD TO NIE ZABAWKA” (facebook) [kliknij]

W minioną sobotę na jednej z dróg publicznych wprost pod koła samochodu wyjechał - z drogi podporządkowanej na główną - 9-latek jadący na czterokołowcu. Tragiczny wypadek z udziałem dziecka! Kto ponosi odpowiedzialność?

W rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski Mateusz Pietruczuk wskazuje, iż manewrowanie quadem to trudna sprawa, niezbędny jest balans ciałem, a ten wypracowuje się po wielu tygodniach, czy nawet miesiącach treningów. Ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego dodaje, iż technika jazdy quadem jest zupełnie inna niż np. skuterem, małym motocyklem, czy lekkim samochodem i należałoby się jej uczyć od podstaw.

Kierujący quadem musi posiadać: prawo jazdy kat. B - pojazd musi być wówczas zarejestrowany jako czterokołowiec, kat. B1 - pojazd o masie do 400 kg (prawo jazdy można uzyskać w wieku lat 16); kat. AM - lżejsze czterokołowce. W tym ostatnim wypadku egzamin mogą uzyskać 14-latkowie, jednak egzamin zdawany jest na jednośladach. Tak w świetle obowiązującego prawa – dodajmy, iż pojazdy te, aby mogły poruszać się drogami publicznymi muszą być zarejestrowane i mieć opłacone ubezpieczenie OC. Niestety rzeczywistość jest inna. Quady jeżdżą po polach czy lasach, kupowane jako prezent nawet… dzieciom. I tu wróciliśmy do wypadku z udziałem 9-latka. Chłopiec walczy o życie. - Z naszych informacji wynika, że stan 9-latka nadal jest poważny - mówi Jacek Tętnowski, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, która zajmuje się sprawą. W najbliższym czasie będą przesłuchiwali uczestniczkę wypadku, świadków, ale też rodziców ofiary. Niezbędna będzie odpowiedź na wiele pytań? Kto sprawował opiekę nad dzieckiem? Dlaczego kluczyki do pojazdu nie były zabezpieczone? Dlaczego chłopiec jeździł drogą publiczną? Dlaczego nie miał kasku? Czy pojazd był sprawny?

W 2017 roku w Polsce miały miejsce 2 822 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 56 dzieci poniosło śmierć, a 3 116 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2016 zmalała: liczba wypadków o 151 (-5,1%), liczba zabitych dzieci o 16 (-22,2%) i liczba rannych dzieci o 144 (-4,8 %) (…) Bardzo zagrożona wypadkami drogowymi jest też nieletnia młodzież w wieku 15-17 lat. W 2017 roku miało miejsce 1 550 wypadków z udziałem młodzieży, zginęło w nich 46 młodych osób, a 1 526 zostało rannych. W tej grupie wiekowej także najwięcej ofiar odnotowano wśród pasażerów - informuje KGP.

Niestety kierowcami quadów są też dzieci!

Drodzy rodzice, ciocie i wujkowie pamiętajcie - QUAD TO NIE ZABAWKA!