Statystyka

Jest jednolite rozporządzenie ws. znaków drogowych. Czy znamy je?

11 marca 2019

Jest jednolite rozporządzenie ws. znaków drogowych. Czy znamy je?
Screen - ESKA INFO - „Czy kierowcy zdaliby ponownie na prawo jazdy? [WIDEO]” [kliknij]

Tekst jednolity rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. W piątek, 8 marca br., Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało w Dzienniku Ustaw RP, pod pozycją 454, tekst jednolity rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Rozporządzenie to, od chwili jego publikacji 12 października 2002 r., było jedenastokrotnie nowelizowane (2002.170.1393). Zwróćmy uwagę, iż po 17. latach (!) jest to pierwszy tekst jednolity aktu. Pełny tekst rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych zapewnia dostępność oraz czytelność przepisów z zakresu znaków i sygnałów drogowych. (jm)

Czy znamy znaczenie znaków drogowych? Jak ważna jest znajomość znaków drogowych wydaje się oczywista. Rzecznik resortu infrastruktury podkreśla: - Pełny tekst rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych zapewnia dostępność oraz czytelność przepisów z zakresu znaków drogowych. A jednak opublikowany kilka dni wcześniej artykuł stacji ESKA, potwierdza, że niestety kierowcy nie mogą pochwalić się znajomością znaków drogowych, i wcale tu nie chodzi o te nowe znaki. - Czy kierowcy znają znaczenie podstawowych piktogramów? - pytają dziennikarze, którzy z mikrofonem i kamerą wyszli na ulice. I o zgrozo… Cytujemy: - Choć wydaje się to nieprawdopodobne to kierowcy, których zapytaliśmy w stolicy o podstawowe znaki drogowe wykazali się elementarnymi brakami wiedzy. Mylenie zakazu wjazdu z zakazem ruchu, czy znakiem STOP to jeszcze nic. Niektórzy nie wiedzieli nawet, że w Polsce obowiązuje... ruch prawostronny, bo przecież... kierownica jest po lewej stronie! Wybrańcy pomylili także parking z drogą ekspresową.

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury. Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

8 marca 2019 r. został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP, poz. 454, tekst jednolity rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Rozporządzenie to, od chwili jego publikacji 12 października 2002 r., było wielokrotnie nowelizowane. Pełny tekst rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych zapewnia dostępność oraz czytelność przepisów z zakresu znaków i sygnałów drogowych.

Z tekstem jednolitym rozporządzenia można się zapoznać pod linkiem: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/454

Z poważaniem Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury