Statystyka

Tylko kawałeczek, bliziutko!

21 grudnia 2017

Tylko kawałeczek, bliziutko!
To krótki film, ale historia życia rodziny... Koniecznie zobacz! (kliknij)

Wracamy do nadzwyczaj ważnego problemu - na bezpieczny przewóz naszych dzieci. To ważny moment, gdy rodzice i inni opiekunowie w przedświątecznym biegu zapominają o zapięciu pasów, o przełożeniu fotelika do kolejnego samochodu. Mówią JEDZIEMY TYLKO KAWAŁECZEK! Francuzi przeprowadzili sondaże* w wyniku których okazało się, że - w opisywanej sytuacji - 2 na 3 dzieci źle lub wcale nie są przypisane pasami lub przewożone w fotelikach lub na podstawkach. Wiele osób oceniało w sondach, że podczas krótkiej podróży, blisko domu, ryzyko wypadków wynosi zero. Jak jest w rzeczywistości? Przy prędkości 50 km/godz. 10-letnie dziecko bez pasów staje się pociskiem napędzanym jak półtonowa kula armatnia.

Przygotowano film, historię ojca, który zapomina o właściwym zabezpieczeniu dziesięcioletniego syna w samochodzie. To krótka historia młodej rodziny. Śledzimy miłość, ślub, narodziny, po prostu szczęście, codzienne życie, maleńka chwila i… https://www.youtube.com/watch?v=Pi2Bck4vJvw&feature=youtu.be

Zamiast aktorów użyto modeli prawdziwego testu zderzeniowego, zorganizowanego przez UTAC CERM, przed i po wypadku. Krótka, lecz bardzo przejmująca historia. W niej nie tylko sam wypadek, ale także jego konsekwencje. Po śmierci jednego z dzieci następuje stopniowy rozpad tej dotychczas tak szczęśliwej rodziny. A wszystkiego można było uniknąć. Pamiętajmy i o tym!

Anne Guillaume, lekarz, badacz w dziedzinie biomechaniki, fizjologii i ergonomii, Expert Leader w zakresie bezpieczeństwa drogowego udzielając wywiadu, na pytanie czy dzisiaj dzieci są dobrze przypięte pasami w samochodach powiedziała m.inn.: Badania przeprowadzone w Europie i we Francji pokazują, że 70% dzieci nie jest dobrze zabezpieczana: 10% nie zapiętych pasami, 60% jest źle zapiętych: w fotelu, który nie jest dostosowany do ich konkretnego typu ciała i/lub siedzenia nie jest prawidłowo zamocowany w samochodzie, inni są słabo zabezpieczeni na swoich miejscach. Zbyt często rodzice i inni dorośli uważają, że niezbędne jest zabezpieczenia ich dziecka tylko podczas długich podróży. Jednak wiele wypadków zdarza się właśnie podczas tych codziennych podróży. Ważne jest, aby zabezpieczyć dziecko wyruszając w każda podroż, nawet tę najkrótszą. Co się może stać jeżeli dojedzie do zderzenia? Jeżeli dziecko nie będzie przypięte, uderzy ono z dużą prędkością w różne sztywne struktury pojazdu, dojdzie do poważnych obrażeń głowy, szyi lub klatki piersiowej, a nawet śmierci. (jm)

* Badanie bezpieczeństwa ruchu drogowego / LAB 2016