Statystyka

42 zabitych, 883 nietrzeźwych – podsumowanie świątecznych dni

27 grudnia 2017

42 zabitych, 883 nietrzeźwych – podsumowanie świątecznych dni
Mł. asp. Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji dla stacji TVN 24.pl. TVN 24.pl – „Policja: W ŚWIĘTA NA DROGACH ZGINĘŁY 42 osoby, 447 zostało rannych w 373 wypadkach” (kliknij)

W dniach 22-26 grudnia na polskich drogach doszło do 373 wypadków, w nich zginęły 42 osoby, a 447 zostało rannych. Policjanci zatrzymali tez 883 nietrzeźwych kierowców – jak podała Komenda Głowna Policji. Dla porównania w analogicznym czasie 2016 roku miało miejsce 428 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 504 zostało rannych. W wypowiedzi dla stacji TVN 24.pl młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji powiedział: - W te święta, nad bezpieczeństwem Polaków czuwało codziennie około 10 tysięcy policjantów, w tym około 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusz podkreślił, iż jest widoczna poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Porównał, iż w ubiegłym roku było więcej o 55 wypadków drogowych, zginęło też wówczas o 11 osób więcej. – Niestety, nie do wszystkich dotarły nasze apele o zachowanie szczególnej ostrożności. Mieliśmy do czynienia z wypadkami, w których za jednym razem zginęło kilka osób. W dużej mierze byli to piesi. Dlatego apeluję do pieszych, aby nosili odblaskowe elementy, ponieważ kierowcy w okresie jesienno-zimowym często mają problem z dostrzeżeniem pieszego na drodze – apelował. - Poprawa bezpieczeństwa jest procesem długofalowym - podsumował mł. asp. A. Rzeczkowski. (jm)

Komenda Stołeczna Policji podsumowuje i apeluje: Święta Bożego Narodzenia za nami. Dla policjantów był to czas wzmożonej pracy. Od piątku do wtorku na drogach garnizonu stołecznego doszło do 454 kolizji oraz 32 wypadków drogowych, w których cztery osoby poniosły śmierć a 35 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 32 nietrzeźwych kierujących. Pomimo zakończenia świątecznych działań funkcjonariusze nadal będą zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących i dbali o bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Okres świąt to dla policjantów ruchu drogowego czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze KSP od minionego piątku do wtorku dbali o bezpieczeństwo na drogach garnizonu stołecznego, zapewniali między innymi płynność ruchu wyjazdowego i wjazdowego oraz kontrolowali prędkość i trzeźwość kierujących.

W ciągu świątecznych dni na drogach garnizonu doszło do 32 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły cztery osoby, a 35 zostało rannych. Doszło również do 454 kolizji drogowych. Policjanci zatrzymali również 32 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg.

Mimo że święta za nami policjanci nadal apelują o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pieszym przypominają o obowiązku noszenia odblasków. Dotyczy to nie tylko osób poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Do noszenia odblasków zachęcają również przemieszczających się ulicami miasta. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski nośmy na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. (KSP)