Pytanie: W naszej firmie pracownik używa powierzonego mu samochodu służbowego wyłącznie w godzinach pracy. Uzgodniłem z pracownikiem, że samochód będzie przechowywany w należącym do niego garażu, w miejscu zamieszkania. Zatem pracownik będzie korzystał z samochodu także na przejazdy do i z siedziby firmy. Czy w tej sytuacji powstanie konieczność zapłaty podatku? - pyta Pan Robert z Bielawy, czytelnik “Auta Firmowego”.
Odpowiedź: Co do zasady, jeżeli pracodawca udostępnia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, w tym na dojazdy do pracy, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy, gdyż jest to tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. W postawionym przez Czytelnika pytaniu kwestia konieczności zapłaty podatku rysuje się jednak nieco odmiennie. Z jednej strony bowiem, pracownik korzysta z samochodu służbowego na przejazdy do i z pracy, a więc de facto używa samochodu do celów prywatnych, z drugiej jednak strony, przejazdy te spowodowane są garażowaniem samochodu na prośbę pracodawcy w miejscu zamieszkania pracownika. Zgodnie z poglądem Ministerstwa Finansów (wyrażonym m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IPPB2/415-361/09-4/MK), przydzielenie samochodu służbowego pracownikowi i wyznaczenie przez pracodawcę miejsca garażowania w miejscu zamieszkania tej osoby, gwarantującym jego bezpieczeństwo, a tym samym stałą gotowość do użytku i osiągania przychodu, wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku, nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy, o ile samochód ten będzie wykorzystywany w celach służbowych. Zdaniem organów skarbowych, przepisy dotyczące nieodpłatnych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy należy rozpatrywać w kontekście przepisów kodeksu pracy, określających zasady użytkowania i dbania o powierzone pracownikom mienie. Przejazdy z oraz do miejsca garażowania stanowią realizację celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie pracodawcy, wyrażającą się poprzez garażowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania. Tym samym używanie samochodu służbowego do przejazdów z oraz do miejsca garażowania w miejscu zamieszkania pracownika nie powoduje powstawania przychodu ze stosunku pracy, zatem nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego.
Odpowiedzi udzielił: Paweł Cofta, radca prawny, specjalista w tematyce prawa cywilnego, prawa pracy oraz prawa gospodarczego, ekspert “Auta Firmowego”