Ekspert wyjaśnia

Carsharing, jak jeździć, gdy za każdym razem wsiadasz do innego auta

21 września 2023

Carsharing, jak jeździć, gdy za każdym razem wsiadasz do innego auta
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Carsharing to jedna z popularnych szczególnie w dużych miastach opcji transportu. Pomimo wielu zalet, bo nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem czy utrzymaniem samochodu, żeby z niego korzystać w razie potrzeby, wymaga jednak od kierowców pewnej ostrożności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault*) radzą, co robić, gdy za każdym razem wsiadamy za kierownicę innego auta.

- Kilka bardzo ważnych czynności z punktu widzenia bezpieczeństwa należy wykonać jeszcze na parkingu. To przede wszystkim prawidłowe ustawienie fotela, kierownicy i lusterek. Jeśli jest dotykowy wyświetlacz czy wiele przycisków na kierownicy, warto zapoznać się z ich obsługą. Kolejne czynności, o jakich trzeba pamiętać, to połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym, ustawienie ulubionej muzyki oraz wybranie trasy w nawigacji. I wszystko to powinno odbyć się przed wyruszeniem w trasę - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Ustawienie fotela kierowca musi zacząć od wyregulowania wysokości siedziska (ma zapewniać dobrą widoczność deski rozdzielczej i otoczenia), następnie ustalić odległość od pedałów (noga lekko zgięta przy maksymalnie wciśniętym pedale sprzęgła, w przypadku samochodów z automatyczna skrzynią biegów wciskamy hamulec), kąt oparcia fotela (jak najbardziej pionowo) i zagłówka (szczyt powinien być ustawiony na równi z czubkiem głowy). Przy ustawianiu pozycji kierownicy trzeba brać pod uwagę odległość - dobrze jeśli opierając plecy o oparcie, możemy wyprostowaną ręką dotknąć szczytu kierownicy nadgarstkiem, a także wysokość, która umożliwi wygodną obserwację zegarów i wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej. Na koniec ustawienie lusterek i zapięcie pasa bezpieczeństwa. Pas nie może być skręcony i powinien jak najściślej przylegać do ciała.

Jakie przyciski sterowania najlepiej zlokalizować w pierwszej kolejności? Przełącznik otwierania szyb, kierunkowskazy, manetkę wycieraczek i przełącznik świateł. Jeśli jest taka opcja, warto wycieraczki i światła ustawić w trybie automatycznym. Istotna jest także czystość szyb, żeby nic nie ograniczało widoczności. Bardziej doświadczony kierowca może też ocenić stan opon. - Pierwsze kilka kilometrów lepiej przejechać wolniej niż znanym samochodem i sprawdzić na spokojnie, jak hamuje, skręca czy przyspiesza - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

____________

*) Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W jej ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w 2 place treningowe i 4 płyty poślizgowe o łącznej powierzchni 3900 m2 (płyta poślizgowa podstawowa, duża płyta poślizgowa + szarpak, okrąg poślizgowy oraz wzniesienie z płytą poślizgową; przeszkody automatyczne, kurtyny wodne programowalne, wyświetlacze prędkości). Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.