Ekspert wyjaśnia

Chrońmy niechronionych. Odblaski ratują życie!

2 października 2017

Chrońmy niechronionych. Odblaski ratują życie!
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dziennik Ustaw nr 259, pozycja 2173 z 28 grudnia 2005 r. (obowiązujące bez zmian)

Osoby noszące elementy odblaskowe są lepiej widoczne na drodze - kierowca zauważy kamizelkę odblaskową nawet z odległości 200 metrów! Instytut Transportu Samochodowego podpowiada, jak kupować i prawidłowo używać akcesoria odblaskowe.

Przed nami okres jesienno-zimowy. Szybko zapadający zmrok, długie, ciemne wieczory i deszczowa aura mają wpływ na bezpieczeństwo, także niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym szczególnym czasie należy zadbać nie tylko o to by dobrze widzieć, ale także by być widzianym. Dzięki elementom odblaskowym widoczność pieszego na nieoświetlonej drodze zwiększa się do około 200 metrów!

Instytut Transportu Samochodowego podpowiada - jak kupować i prawidłowo używać akcesoria odblaskowe:

- Przy zakupie odblasku należy zwrócić uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że wyrób nie powinien być używany na drodze - jest gadżetem, który jedynie przypomina odblask.

- Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego. Optymalną wysokością, na jakiej użytkownik powinien nosić odblask, jest wysokość padania na niego światła reflektorów samochodu.

- Należy zwracać uwagę, aby noszone akcesoria odblaskowe nie były zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem.

- Idąc lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Gdy poruszamy się w kolumnie, powinniśmy iść prawa stroną i nosić odblask na lewej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

- W przypadku elementów przytwierdzonych na stałe do odzieży (zwłaszcza naszyte taśmy odblaskowe) należy okresowo sprawdzać, czy powierzchnia odblaskowa nie wytarła się, np. w wyniku wielokrotnego prania lub tarcia. Jeżeli zauważymy, że taśma odblaskowa naszyta na naszej odzieży lub plecaku jest wytarta, należy ją wymienić.

- Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda (dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych), należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.

Instytut Transportu Samochodowego