Przegląd prasy

Crash testy dla uczniów szkół średnich

2 października 2017

Crash testy dla uczniów szkół średnich

We Francji w roku szkolnym 2017/2018 szkoły publiczne wezmą udział w interesującym projekcie w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego inicjatorzy postanowili zwrócić uwagę - młodych kierowców jednośladów, pieszych i przyszłych kierowców pojazdów osobowych - na tragedie zdarzeń drogowych. Na wrażliwość tej grupy kierowców postanowili wpłynąć specjalnym crash testem. Celem projektu jest uświadomienie konsekwencji wypadku drogowego, nawet tego, który ma miejscu przy niewielkiej prędkości w miejskim ruchu drogowym. Nie jest to nowa akcja - trwa od listopada 2013 r. i od tego czasu uczestniczyło w niej już 15 500 uczniów szkół średnich. Kolejne grupy będą uczestniczyły w projekcie w roku szkolnym 2017-2018.

Projekt obejmuje dwie odrębne części:

- pierwsza to uświadamianie zagrożeń związanych z wypadkiem drogowych – tu poprzez udział w crash testach zderzeniowych. Przygotowywane są dwie rekonstrukcje wypadków: z udziałem samochodu i pieszego i druga z udziałem samochodu i skutera. Także 2. próby hamowania, dla uświadomienia tych rzeczywistych odległości i prędkości do pełnego wyhamowania.

- druga to instalowane w szkołach wystawy i prezentacje dotyczące przepisów kodeksu drogowego (prędkość, alkohol, narkotyki, technika kierowania skuterem itd.

To nadzwyczaj interesujący i godny naśladowania element wychowania komunikacyjnego. (jm)