Ekspert wyjaśnia

Do wypadku drogowego wystarczy jeden pojazd

30 kwietnia 2020

Do wypadku drogowego wystarczy jeden pojazd
(fot. archiwum Grupy IMAGE)

Mniejszy ruch na drogach nie oznacza, że znika ryzyko wypadku. Często w niebezpiecznym zdarzeniu bierze udział tylko jeden pojazd. W takich okolicznościach zginęła co trzecia ofiara wypadków drogowych w Unii Europejskiej*.

W ostatnich tygodniach można zaobserwować bezprecedensowe zmniejszenie się ruchu na polskich drogach. Niestety, aby doszło do tragedii, wystarczy tylko jeden pojazd. W wypadkach z udziałem wyłącznie jednego pojazdu silnikowego śmierć ponosi ok. 30% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej*. W tej kategorii mieszczą się zdarzenia, w których zginął kierowca i/lub pasażerowie pojazdu, ale poza nimi nie ucierpiał żaden inny uczestnik ruchu drogowego, np. rowerzysta czy pieszy.

Tragiczne skutki uderzenia w drzewo

O jakie wypadki chodzi? Często są to sytuacje, gdy pojazd wypadnie z drogi i uderzy w taki obiekt jak drzewo czy słup. W Polsce tylko z powodu najechania na drzewo zginęło w ubiegłym roku 378 osób (13% wszystkich ofiar wypadków). Inne przykłady to kolizja z przeszkodą lub zwierzęciem, a także wywrócenie się pojazdu. Do większości tych zdarzeń dochodzi poza terenem zabudowanym.