Ekspert wyjaśnia

Jak zachować się w sytuacji wypadku

20 kwietnia 2008

Pytanie: Wypadek i co dalej - stawia tak istotne pytanie redakcja “Echa Miasta”.

Odpowiedź: W czasie wypadku lub choćby stłuczki najważniejszy jest spokój. Odpowiednie postępowanie w trakcie nawet stłuczki to zdaniem ubezpieczycieli najlepszy sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów w przyszłości.
Pomóż rannym - Jeśli w wypadku są osoby ranne lub pojawia się ogień, należy wezwać pomoc, wybierając na klawiaturze telefonu komórkowego numer 112 lub 997. Podajemy informację o miejscu zdarzenia, rannych i naszą ocenę sytuacji. Jednocześnie możemy prosić o wskazówki dotyczące pomocy poszkodowanym lub np. instrukcję jak gasić płonący pojazd. Jeżeli w wypadku są ranni lub zabici, obowiązkowo wzywamy drogówkę. Dzwonimy po funkcjonariuszy również, gdy jedna ze stron jest nietrzeźwa, uszkodzenia pojazdów są poważne, prowadziliśmy służbowy samochód, zderzymy się z samochodem, który prowadził cudzoziemiec. Najszybciej jak tylko jest to możliwe trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed innymi uczestnikami ruchu. Odpowiednie oznakowanie (trójkąt ostrzegawczy, pulsujące światła) uchronią nas przed eskalacją nieszczęścia. Poza miastem ustawmy trójkąt w taki sposób, aby inni kierowcy widzieli go z daleka. Jeżeli wypadek wydarzył się po zmroku, pierwszą czynnością, jaką warto wykonać po opuszczeniu samochodu jest założenie kamizelki odblaskowej. Gdy wina jest bezsporna i nie będziemy wymagali od policjantów, by na podstawie pozycji samochodów ustalali sprawcę, trzeba jak najszybciej usunąć auta z drogi.
Spisz protokół - Jeśli na miejscu jest policja, to funkcjonariusze zajmą się spisaniem odpowiedniego protokółu, ale zanim go podpiszemy, upewnijmy się, czy wszystko się zgadza z tym, co wiemy o zdarzeniu. Gdy stłuczka jest niewielka, rezygnujemy z pomocy policji i sami spisujemy oświadczenia o winie. Zanim powiemy, że nic się nie stało, pamiętajmy, że zarówno urazy uczestników wypadku, jak i uszkodzenia samochodu, mogą dać znać o sobie dopiero po pewnym czasie. Dlatego warto na miejscu wypadku zrobić zdjęcia, choćby komórką. Koniecznie zadbajmy również o nazwiska i telefony świadków zdarzenia, bo ich zeznania mogą się jeszcze przydać. Od "przeciwnika" domagajmy się prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu, potwierdzenia posiadania polisy OC. Jeżeli nie dostaniemy któregokolwiek z tych dokumentów lub wpisy w dokumentach są nieaktualne, wzywamy policję. Pamiętajmy, że oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno zawierać jak najwięcej szczegółów. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym można ściągnąć ze strony internetowej (www.pzu.pl/pub/produkty/druki_majatek/druk_oswiadczenie_o_zdarzeniu.pdf ) Numer międzynarodowego telefonu alarmowego wybieranego tylko z komórki to 112. Policja 997. Pogotowie 999. Straż 998.
Pamiętaj - Przed każdą pierwszą jazdą nowym samochodem warto sprawdzić wyposażenie auta. Trzeba również upewnić się, w którym miejscu w samochodzie mamy zamontowaną gaśnicę i schowany trójkąt ostrzegawczy. Wielu kierowców interesuje się tego typu sprzętem, dopiero gdy są potrzebne w chwili wypadku.