Ekspert wyjaśnia

Niski kierowca w pojeździe egzaminacyjnym

19 marca 2006

Pytanie: Witam! Mam pytanie. Czy na egzaminie według nowych zasad - plac, cofanie po łuku, bez lusterek (patrzymy przez prawe ramię) - kierowca (moja żona 158 cm wzrostu) ma prawo zdjąć zagłówki tylnej kanapy, aby poprawić sobie widoczność?

Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie Czytelnika zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32, poz. 262). W rozdziale 2 "Wyposażenie" w paragrafie 11 ust. 1 pkt 9 określono obowiązek wyposażenia pojazdu w zagłówki na siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa mocowane, co najmniej w trzech punktach dla pojazdów wyprodukowanych po dniu 31 grudnia 1995 r. Zatem zagłówki nie mogą być w tych przypadkach demontowane z oparć tylnych siedzeń, jeżeli występują opisane w przepisie pasy bezpieczeństwa. Jeżeli na środkowym siedzeniu występuje zagłówek i zastosowano pas biodrowy (dwupunktowy), to taki zagłówek może być z pojazdu usunięty.

Niższe osoby szukają pojazdów z regulacją pionową siedziska i przynoszą poduszki. MORD w Tarnowie np. posiada pojazdy z taką regulacją, nadto - wyposażył samochody we własne poduszki.