Ekspert wyjaśnia

Omijanie na przejściu dla pieszych

Autor: Komisarz Marcin Szyndler z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji

19 marca 2006

Pytanie: Dojeżdżam do przejścia dla pieszych jezdnią jednokierunkową o dwóch pasach ruchu. Na sąsiednim pasie równo ze mną jedzie inny pojazd, z tą samą prędkością. Pieszych na przejściu ani w jego okolicy nie widać, można jechać. Kilka metrów przed przejściem dla pieszych drugi pojazd hamuje. Efekt? Przejeżdżając obok, niego staję się wyprzedzającym, a że dzieje się to tuż przed przejściem dla pieszych, jestem winny złamania zakazu wynikającego z art. 26 pkt 3.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. O ile dobrze pamiętam, kara wynosi 10 punktów i 500 zł. Internauta

db32f6b6107fed4a83a0f1d4d22de4965c3a963d

Odpowiedź: W takim przypadku nie mamy do czynienia z wyprzedzaniem przed przejściem dla pieszych. Jeżeli samochody jechały w tym samym kierunku różnymi pasami ruchu, nie ma mowy o wyprzedzaniu, ale o omijaniu. Punkt 2 wspomnianego artykułu 26 ustawy mówi wyraźnie, że "kierującemu pojazdem zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu". A zatem omijanie jest zabronione, jeżeli samochód na sąsiednim pasie zwolnił, aby przepuścić pieszego. Jeżeli nie ma pieszego - omijanie jest dozwolone, tak jakby nie było w tym miejscu przejścia dla pieszych. Jedziemy po prostu swoim pasem.

Słowa kluczowe bezpieczeństwo na drodze