Pytanie: Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS otrzymała list Czytelnika, który prosił o pomoc: - Witam. Mam taki problem idąc ulicą w swoim mieście Wolbrom napotkałem samochód zaparkowany całkowicie na chodniku, bak przejścia dla pieszego. Dzwoniąc na policję policjanci sporządzili notatkę, a idąc wieczorem, ta sama droga, auto dalej było zaparkowane w tym samym miejscu, w innej pozycji, ale tak ze nie dało się w ogóle przejść chodnikiem. Dzwoniąc ponownie policjanci powiedzieli ze nie mogą nic więcej zrobić i straż miejska tak samo powiedziała. Czy nie ma żadnego przepisu żeby auto usunąć, a kierowca dostał bardzo wysoką grzywnę i dać mu zwyżkę OC? Dodam ze auto jest codziennie tak parkowane i nagminnie jest to zgłaszane bez żadnego rezultatu. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Grzegorz P.
Odpowiedź: O komentarz poprosiliśmy nakomisarza Radosława Kobrysia, radcę Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego KGP, który odpowiedział: - Dzień dobry. Przesłane pytanie czytelnika jest pozbawione pewnych okoliczności, na podstawie których może być udzielona precyzyjna odpowiedź. Niewątpliwie trzeba się zająć wskazanym problemem. Jednak regulacje prawne nie zawsze pozwalają na wdrożenie stanowczych rozwiązań - chociażby usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela. W tym przypadku kluczowa jest konstrukcja drogi i jej otoczenia oraz przynależność do odpowiedniej kategorii dróg publicznych. Bez cienia wątpliwości, wskazana notatka sporządzona przez policjantów spowoduje rozpoznanie tej sprawy skutkujące prawdopodobnie wezwaniem właściciela pojazdu parkującego na chodniku. Osoba ta będzie musiała ustosunkować się do niewłaściwego parkowania a niewykluczone, że również do tamowania ruchu pieszych.
Komentarz: Całkowicie zgadzamy się z opinią nadkom. R. Kobrysia – to ważny problem, którym należałoby się wreszcie zająć. Popatrzmy na fotkę ilustracyjną do poruszonego problemy (nie dotyczy tej konkretnej sytuacji z Wolbromia) i odpowiedzmy na pytanie – Jak z chodnika ma skorzystać matka z wózkiem, niepełnosprawny i każdy inny pieszy? Czekamy na wypowiedzi, opinie, propozycje. Piszcie: tygodnik@prawodrogowe.pl