Ekspert wyjaśnia

Właściwe oznaczenie pojazdu do nauki jazdy? - dyskusja

10 czerwca 2012

 

fce417449aa20a8bcde093f427d97b7a10598d6b

(Fot.: PD@N 429-28)

Pytanie:Drodzy Państwo, chciałbym abyście poruszyli temat nakładania mandatów przez Policję za brak naklejek na boku pojazdu szkoleniowego. Policja ewidentnie źle interpretuje przepisy. W dniu wczorajszym zostałem takowym mandatem ukarany. Brakowało oznakowania pojazdu z jego lewej strony. Policjant w treści mandatu wpisał art. 55.1 Ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Artykuł ten ewidentnie stanowi o braku tablicy z symbolem ,,L'' na dachu pojazdu a nie o oznaczeniu boków pojazdu. Mandat przyjąłem, ale wybieram się do komendanta Policji żeby sprawę tę wyjaśnić. W załączeniu przesyłam zdjęcie mandatu (fot. 1). Najpierw policjant groził zabraniem dowodu rejestracyjnego za brak pełnowymiarowego kola zapasowego. (miałem tylko dojazdowe), po kilku minutach moich kontrargumentów, że wystarczy jedynie ogumione koło zapasowe uczepił się naklejki. Brak naklejki na boku pojazdu szkoleniowego nie stanowi znamion wykroczenia z art. 55.1 Ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Pozdrawiam! Michał T. - instruktor z Ciechanowa

6507b8959144e046273ceb030ed35bef0541bf256d4a6f06cd77c76585d5999471b792725ae6c51a39e63980cf1ab9d0cac691f4b1cf5720f9232b3802b8e4b27b8394b40ba51007700ef58a37a5f9bf

(Fot.: PD@N 429-29kwpbialystok oraz 429-91-93jm)

Powyżej prezentujemy cztery pojazdy szkoleniowe oznaczone w różny sposób. Czekamy na Państwa opinie, który z nich jest oznakowany właściwie, a który wadliwie? Ciekawi jesteśmy Państwa doświadczeń? Czekamy na korespondencję - tygodnik@prawodrogowe.pl W kolejnym numerze poprosimy o wypowiedź eksperta lub ekspertów.

Czytelnicy odpowiadają:

Dariusz M.: W odpowiedzi na pytanie, który z przedstawionych pojazdów jest właściwie oznakowany wyjaśniam, że żaden. Co prawda trzy mają naklejki na bokach chociaż na oko trudno stwierdzić jaką litery mają wysokość ale nie ma to znaczenia bo tablice na dachach są nieodpowiednie. Natomiast ten, obok którego stoi policjant ma dobrą tablicę, ale nie ma oznaczeń ośrodka. Pozdrawiam Dariusz Mazur Chojnów.

G.: W odpowiedzi nikt się nie odnosi do przedstawionej sytuacji a jedynie przytacza znane zapisy z ustawy i rozporządzeń. Na mandacie policjant nie wpisał o jakie oznaczenie chodzi (na dachu czy boku), a skoro powołuje się na cytowany art. z prd to kto teraz udowodni przed sądem co zaszło na drodze. Z tym kołem to przegiął bo chyba nie ma pojazdu z drewnianym kołem zapasowym a nic nie mówi się o wymiarach. Niestety, ale można być ukaranym za brak bocznego oznakowania, ale nie z art. 51.1, Jest na to inny zapis, który w najgorszym przypadku może kosztować do 3000zł.

Dariusz M. ekspert: Wszystkie pojazdy są źle oznakowane, co do wiedzy policji na te tematy, to (...) w ustawie jest napisane że pojazdy szkoleniowe oznacza się tablicą z literą L, czyli oznaczenie jest obowiązkowe. Natomiast co do oznaczeń bocznych z nazwą ośrodka pisze wyraźnie tylko POWINIEN (znajomość przepisów przez organy nadzorujące szkolenie i policję).

G.: "...oznacza się, jest obowiązany, musi, powinien" to wyrażenia prawnie tej samej wagi więc nie można interpretować, że oznaczenia boczne są uzależnione od woli czy chęci właściciela osk. Ich brak nie jest ujęty jako wykroczenie w tzw. taryfikatorze i tu raczej o karze powinien decydować sąd. Interpretacja, że "powinien" wcale nie narzuca obowiązku, prowadziła by do tego, że min. pojazd szkoleniowy może być niedopuszczony do ruchu(par.3. ust.5.pkt.1) z związku z par.3 ust.1. pkt.3 lit. a) a to przecież bzdura.

W.Sz.: Przykre, ale całe to zamieszanie wskazuję jak źle skonstruowane jest nasze prawo i jak trudno o jednoznaczną jego interpretację. Strach pomyśleć jakie niespodzianki nas czekają po wejściu w życie zawieszonej ustawy i rozporządzeń.

STEFAN: Pewnie policjant pracuje w konkurencyjnej OSK.

MAREK: instruktor musi być fachowcem i umieć przyszłemu kierowcy przekazać wiedzę dotyczącą jego praw i obowiązków dlatego różnica między pojęciami obowiązek, a powinien (dla...) powinna mieć istotne znaczenie. Czytając opinię pana G. nieoznaczenie z boku samochodu szkoleniowego nie jest wykroczeniem i nie powinno być karane.

ROBERT M.: Ja kupując samochód nie miałem koła zapasowego tylko zestaw naprawczy. Czyli wg przepisów otrzymałem pojazd dopuszczony do ruchu, a tu che policjant mandat 250 zł. Nie wiem dlaczego instruktorzy nauki jazdy nie są informowani o wysokości mandatu (...).