Ekspert wyjaśnia

Wracajcie bezpiecznie

27 sierpnia 2021

Wracajcie bezpiecznie
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Wakacje, wakacje i… już prawie po wakacjach. A to oznacza czas powrotów. Pamiętajcie, że na drodze priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo. Nasze e-usługi, które pomogą Wam o nie zadbać, są zawsze do usług – przypomina minister cyfryzacji.

Kierowcy i pasażerowie – na GOV.pl (ale i w aplikacji mObywatel) każdy znajdzie coś dla siebie. Warto tam zajrzeć przed wyruszeniem w drogę powrotną z wakacji.

Przed drogą. Autobusy, busy i autokary – to jedne z najpopularniejszych środków transportu, zarówno na co dzień, jak i na dłuższych dystansach. Podczas wakacyjnych powrotów wiele osób wybiera tę formę podróżowania.

Warto wiedzieć, że jako pasażerowie, także możecie mieć wpływ na bezpieczeństwo - swoje i innych uczestników ruchu drogowego. To możliwe dzięki naszej e-usłudze Bezpieczny autobus. Jak z niej skorzystać? To proste!

Wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny autobusu/autokaru, którym będziecie podróżować i kliknąć „Sprawdź pojazd”. W ten sposób, w kilka chwil, dowiecie się m.in.:

- czy pojazd ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

- czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Zobaczycie również informacje o tym, w ile miejsc jest wyposażony oraz - jaki stan licznika odnotowano podczas badań technicznych (te dane gromadzone są od 2014 roku).

Na komputerze i w telefonie. Teraz coś dla kierowców. Jeśli zdarzyło Ci się dostać punkty karne, ale nie pamiętasz, ile dokładnie i czy wciąż są na Twoim „liczniku” – koniecznie to sprawdź, zanim wyruszysz w podróż.

Myślisz, że konieczny jest przystanek na komisariacie? Już nie! Teraz załatwisz to wszędzie, a dokładnie – z każdego miejsca. Oczywiście przez internet. Co więcej – możesz to zrobić na dwa sposoby:

- korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne (znajdziesz ją na portalu GOV.pl),

- w aplikacji mObywatel.

W każdym z wariantów niezbędny będzie profil zaufany (PZ). Jeśli go masz – to kolejna sytuacja, w której Ci się przyda. Jeśli jeszcze nie korzystasz z PZ – koniecznie to zmień, bo to tylko jeden z przykładów sytuacji, w których PZ może ułatwić Ci życie. Sprawdź, jak go założyć.

Bardzo przydaje się również aplikacja mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziesz znacznie więcej niż tylko licznik punktów karnych. Co na przykład? Swoje najważniejsze dokumenty, w tym: m.in. dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu), a także – bilety kolejowe i Unijny Certyfikat COVID.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Naprawdę warto ją mieć, dlatego pobierz ją już dziś!

- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.

- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Na spokojnie. Dla kierowców mamy coś jeszcze – nie tylko na wakacje. To e-usługa Historia pojazdu, która… da Wam spokój, a dokładnie pewność w przypadku, gdy planujecie zakup używanego samochodu lub motocykla. Dzięki niej w kilka chwil możecie sprawdzić, czy Wasz wymarzony pojazd nie był kradziony, złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

W tym celu potrzebujecie wyłącznie takich danych, jak: numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji.

Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. Co dalej? Wszystko załatwicie pod jednym adresem: historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wpisać wymagane informacje, kliknąć „Sprawdź pojazd” i gotowe!

Jeśli chcecie sprawdzić pojazd zarejestrowany za granicą – żaden problem. W tym przypadku do skorzystania z e-usługi niezbędne będzie zalogowanie się profilem zaufanym. I co najważniejsze – nasza e-usługa jest w pełni bezpłatna!

- Kierowcy i pasażerowie dobrze znają przeznaczone dla nich rozwiązania e-administracji. Świadczy o tym ich rosnąca popularność. Wystarczy wspomnieć, że tylko w lipcu z e-usługi Historia pojazdu skorzystano 25 517 870 razy, w tym samym czasie polscy kierowcy sprawdzili swoje punkty karne 2 068 779 razy, a pasażerowie - 59 029 razy zweryfikowali autobus lub autokar, którym wyruszali w drogę - mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Bardzo nas to cieszy! e-Polak potrafi!

Bezpiecznego powrotu z wakacji!

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów