Rosnąca popularność rowerów jako środka transportu, aktywności sportowej oraz sposobu na spędzanie wolnego czasu powoduje, że sezon na dwa kółka coraz bardziej się wydłuża. To jednocześnie powinno zmobilizować kierowców samochodów do uważniejszego prowadzenia, bo jesienne warunki pogodowe nie tylko negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drodze wszystkich pojazdów, ale dodatkowo w przypadku rowerzystów znacznie obniżają komfort jazdy. Podobno nie ma lepszego sposobu na budowanie zrozumienia niż zamiana ról.
Październik 2022 roku był najgorszym miesiącem pod względem liczby rowerzystów, którzy zginęli w wypadkach drogowych (23 osoby)*).
- Być może, gdyby kierowcy od czasu do czasu używali roweru jako sposobu na dotarcie na przykład do pracy, mogliby lepiej zrozumieć ryzyko, na jakie narażeni są ci niechronieni użytkownicy ruchu. Szczególnie w czasie niesprzyjającej pogody. Oczywiście ta zasada działa także w drugą stronę - radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault**).
Ciemność
Dni stają się coraz krótsze i już niedługo godziny największego ruchu będą przypadały na czas przed wschodem słońca i po zmroku. Użytkownicy dwóch kółek muszą pamiętać o światłach przednich i tylnych w rowerze oraz elementach odblaskowych. Warto też rozważyć wybór odzieży w jasnych kolorach, gdyż zwiększają one widoczność. Kierowcy natomiast powinni mieć na uwadze, że obecnie sezon rowerowy nie kończy się we wrześniu i z ostrożnością zbliżać się do skrzyżowań, szczególnie do tych, które rowerzyści mogą pokonywać bez zsiadania z pojazdu, czyli oznaczonych znakiem przejazdu dla rowerów (D-6a lub D-6b, które wyglądają jak znak przejścia dla pieszych, ale znajduje się na nim także kontur rowerzysty).
Deszcz
- Nawet przy założeniu, że rowerzysta jest dobrze przygotowany na deszczowe warunki, ma nieprzemakalną kurtkę, odpowiednie opony, nic nie zmieni faktu, że opady znacznie zmniejszają widoczność i nawet najlepszy bieżnik nie uchroni przed poślizgiem na mokrych metalowych kratkach czy malowanych farbą znakach poziomych na jezdni. To oznacza, że mijając cyklistę, należy zapewnić mu więcej miejsca niż zwykle. Nie wolno też zapominać o używaniu świateł mijania - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Wilgotna nawierzchnia wydłuża drogę hamowania zarówno samochodu, jak i roweru, więc w trudnych warunkach należy jeździć wolniej. Dodatkowym zagrożeniem mogą być liście zalegające jesienią na drogach i ścieżkach. - W miarę możliwości lepiej je omijać, bo po pierwsze mogą być przyczyną poślizgu, a po drugie pod nimi mogą znajdować się dziury - dodaje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
- W przypadku zderzenia roweru i samochodu, wiadomo, kto jest zdecydowanie bardziej narażony na obrażenia i utratę życia. Pomimo tego, że w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kasku, jak najbardziej go rekomendujemy. Warto pamiętać, że w zeszłym roku liczba wypadków z udziałem rowerzystów w Polsce była taka sama we wrześniu i październiku, 353 zdarzenia*) - ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
________________
*) policja.pl
**) Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W jej ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w 2 place treningowe i 4 płyty poślizgowe o łącznej powierzchni 3900 m2 (płyta poślizgowa podstawowa, duża płyta poślizgowa + szarpak, okrąg poślizgowy oraz wzniesienie z płytą poślizgową; przeszkody automatyczne, kurtyny wodne programowalne, wyświetlacze prędkości). Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.