Ekspert wyjaśnia

Zbyt głośna muzyka to ryzyko wypadku drogowego

15 sierpnia 2024

Zbyt głośna muzyka to ryzyko wypadku drogowego
(fot. PIXABAY)

Słuchanie głośnej muzyki podczas kierowania pojazdem nie jest czynem zabronionym informuje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, jednocześnie dodaje, iż resort nie dysponuje wynikami badań w zakresie wpływu słuchania głośnej muzyki w samochodzie na wzrost ryzyka zaistnienia wypadku drogowego. Konkluduje, wskazując właściwego adresata ewentualnej inicjatywy legislacyjnej. Ta należy do Ministerstwa Infrastruktury.

Posłowie Jarosław Sachajko, Anna Gembicka - jak już informowaliśmy [kliknij] [kliknij]skierowali do ministra spraw wewnętrznych i administracji” zapytania o możliwość rozważenia przez resort sprowadzenia przepisów zakazujących słuchania głośnej muzyki w samochodzie. Sugerowali, iż słuchania głośnej muzyki podczas prowadzenia pojazdu jest ściśle związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wypadku drogowego. Wskazywali na potrzebę zmiany brzmienia ustępu 1 artykułu 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym: „Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie”. Autorzy interpelacji wskazywali: „Coraz częściej mijają nas, uczestników ruchu drogowego, rozpędzone samochody, różnych marek, których kierowcy niezwykle głośno słuchają radia bądź muzyki. Wzbudza to uzasadniony niepokój o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, sytuacja ta może zatem stwarzać zagrożenie dla poruszających się. Okazuje się bowiem, że fale dźwiękowe płynące z rozkręconego do maksymalnych wartości głośnika, dosłownie uderzające kierowcę po uszach, sprawiają, że zupełnie nie słyszy on tego, co się dzieje w otoczeniu prowadzonego przez niego pojazdu. Powstaje w ten sposób zasłona akustyczna, która może sprawić, że kierowca nie usłyszy pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale, czy w chaosie i melodyjnym smogu nie zauważy chociażby pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych”.

Resort informuje: „W pierwszej kolejności, w oparciu o stanowisko Komendy Głównej Policji, należy wyjaśnić, że słuchanie głośnej muzyki podczas kierowania pojazdem nie jest czynem zabronionym. W związku z tym taki przypadek nie może stanowić podstawy faktycznej zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej. (…), ponadto resort nie dysponuje wynikami badań w zakresie wpływu słuchania głośnej muzyki w samochodzie na wzrost ryzyka zaistnienia wypadku drogowego”. Informacja końcowa - ewentualne podjęcie inicjatywy legislacyjnej pozostaje w zakresie właściwości Ministra Infrastruktury.

Czy autorzy interpelacji przeadresują ją do właściwego resortu? (jm)