Legislacja

Luka uniemożliwiająca nakładanie mandatów

5 sierpnia 2024

Luka uniemożliwiająca nakładanie mandatów
(fot. PIXABAY)

Grupa posłów: Klaudia Jachira, Paulina Matysiak oraz Franciszek Sterczewski zgłosiła do ministra cyfryzacji interpelację w sprawie luki prawnej uniemożliwiającej nakładanie mandatów za nielegalne parkowanie na kierowców pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Postawiono pytanie, czy resort planuje wprowadzenie uzupełnień ust. 6 art. 80k ustawy - Prawo o ruchu drogowym?

- Szanowny Panie Ministrze, możliwość nałożenia sankcji za wykroczenie związane z nielegalnym parkowaniem przez kierowcę pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych jest istotnie ograniczona. Ani straż miejska, ani Policja nie mają narzędzi pozwalających na ustalenie właściciela pojazdu zarejestrowanego za granicą. Mechanizm ten nie obowiązuje w drugą stronę – polscy kierowcy dostają mandaty za nieprawidłowe parkowanie z krajów Unii Europejskiej - wskazuje w swojej interpelacji grupa posłów [kliknij]. Ta ewidentna luka w przepisach wynika to z zapisów art. 80k ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (PRD). Definiuje on katalog naruszeń przepisów ruchu drogowego, których popełnienie umożliwia służbom wymianę informacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym. Zakres ten nie wymienia wykroczeń związanych parkowaniem oraz jazdą po drodze dla pieszych. W konsekwencji straż miejska i Policja odmawiają wszczęcia postępowania względem kierowców pojazdów zarejestrowanych poza Polską. Stawia to kierowców tych pojazdów ponad prawem. Posłowie uzasadniają: - Owszem, ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym umożliwia wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela oraz zastosowanie urządzenia do blokowania kół. I te formy mogą być stosowane w przypadku pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Dla zobrazowania skali stosowania tych środków wystarczy spojrzeć na sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w m.st. Warszawy w 2023 roku: na 217 962 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji wydano 16 731 dyspozycji usunięcia z drogi pojazdów oraz unieruchomiono 10 898 pojazdów. Liczby te wskazują na to, że formy te są jedynie uzupełnieniem głównych środków oddziaływania, jakim są mandaty.

W związku z powyższym, poproszono ministra o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania: Czy ministerstwo planuje wprowadzenie uzupełnień ust. 6 art. 80k PRD, umożliwiające wymianę informacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym w przypadku wykroczeń związanych z parkowaniem pojazdów i jazdą po drodze dla pieszych? oraz Czy ministerstwo planuje inne rozwiązanie, pozwalające na skuteczne wystawianie mandatów kierowcom krajów spoza UE? Czekamy na odpowiedź. (jm)