Legislacja

Minister Wójcik: będą bezwzględne kary pozbawienia wolności

24 listopada 2016

4f23423a8357f204bfe5da035f0514de60c81aa7

(551-8)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik był gościem w “Salonie politycznym” programu trzeciego Polskiego Radia gdzie powiedział: Wkrótce do prac w parlamencie trafi projekt ws. zaostrzenia kar dla kierowców, którzy spowodują wypadek po pijanemu, a także zmian kwalifikacji z wykroczenia na przestępstwo ucieczki przed kontrolą drogową policji. I kontynuował: Nie będzie już takich spraw, jak sprawa Froga, czyli osoby, która bawiła się z policjantami. 81 wykroczeń przedawnionych. Przypominam dlatego, że sądy nie mogły zmieścić się w terminie dwuletnim od momentu popełnienia czynu do rozstrzygnięcia sprawy. Wydłużamy ten czas, nie będzie już takich sytuacji. Zapowiedział bezwzględne kary pozbawienia wolności na co najmniej dwa lata. I dla przykładu podał sytuację kontroli drogowych: - Dzisiaj to jest wykroczenie: ktoś się nie zatrzyma do kontroli policji, policja goni taką osobę na kogutach (...), osoba ucieka, wjeżdża w miasto, policja zatrzymuje i co się okazuje? Że to jest wykroczenie. Według nas powinna być zmieniona konstrukcja. To będzie przestępstwo karane do pięciu lat pozbawienia wolności.

Podsumowując dodał, iż kilka dni wcześniej o projekcie dyskutowano na Komitecie Stałym Rady Ministrów. "Czyli należy się spodziewać, że w ciągu bardzo krótkiego czasu ten projekt znajdzie się w polskim parlamencie". Przypomnijmy – w ostatnim dniu września Ministerstwo Sprawiedliwości dementowało doniesienia prasowe traktujące o tym właśnie projekcie.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w ubiegłym roku ponad tysiąc sprawców groźnych wykroczeń drogowych - w tym 150 kolizji i 320 przekroczeń prędkości - nie spotkała kara, bo ich sprawy się przedawniły.