Legislacja

Parlamentarzyści w sprawie utraconych uprawnień psychologów

24 stycznia 2013

W Sejmie RP odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. transportu drogowego i drogownictwa Komisji Infrastruktury, na które m.inn. zaproszono przedstawicieli Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców - Krzysztofa Szymańskiego i Wojciecha Szemetyłło, Polskiej Izby Gospodarczej OSK- Jana Domasika i Wojciecha Górę, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK -Zbigniewa Popławskiego i Zbigniewa Grygla. Porządek obrad przewidywał rozpatrzenie wniosku zgłoszonego przez Stowarzyszenie Psychologów Transportu. Wniosek dotyczy utraconych uprawnień grupy psychologów do 19 stycznia. prowadzących badania kandydatów na kierowców i kierowców. Ta grupa zawodowa obowiązującą od kilku dni ustawą z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, została pozbawiona prawnych możliwości do orzekania i wystawiania odpowiednich zaświadczeń. Zapis uniemożliwia pracę niemałej grupie psychologów. SPT reprezentował jego wiceprezes Andrzej Markowski. Posłów interesowała skala zjawiska, stanowisko resortu transportu itp. Prace nad wprowadzeniem niezbędnych zmian do ustawy będą kontynuowane - postanowili posłowie.

Parlamentarzyści zapoznali się także z treścią wspólnego pisma stowarzyszeń reprezentujących ośrodki szkolenia kierowców, a skierowanym w dniu 24 lipca 2012 r. do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz zawartymi w nim postulatami. Jak przypomniał Zbigniew Popławski katalog zmian koniecznych do uwzględnienia dotyczył: zaopatrzenia w samochody szkoleniowe, zmian w zakresie wyposażenia super osk w sprzęt szkoleniowy; wykazu upoważnionych do szkolenia w zakresie corocznych warsztatów szkoleniowych dla instruktorów i wykładowców; doprecyzowania definicji dotyczących sprawozdawczości (data szkolenia, miejsce, zakres); zakresu uprawnień instruktorów oraz cen. Przedstawione postulaty nie zostały rozpatrzone w związku ze zbyt późnym włączeniem ich do realizowanego porządku obrad.

usług szkoleniowych. Prace nad dokumentem mają być kontynuowane.

Opr. Wojciech Szemetyłło, wiceprezes PFSSK

 

Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce:

Ustawa o kierujących pojazdami, a studia podyplomowe

Problematyka zachowania uprawnień przez psychologów, którzy nabyli je pod rządami wcześniejszych przepisów a tym samym nie spełniają wymagań ustawy o kierujących pojazdami Ustawa zobowiązuje Marszałków do weryfikacji wpisów. Ma tu zastosowanie art.7 Konstytucji gwarantujących zachowania praw nabytych. Jeżeli osobie fizycznej, przedsiębiorcy zostały nadane jakieś uprawnienia, to zasadą jest, że jeżeli nawet w okresie późniejszym ustawodawca przewidział spełnienie dodatkowych wymogów, ta osoba, która je wcześniej nabyła zachowuje je. Zatem osoby, które były wcześniej wpisane na listy i uzyskały uprawnienia nie mają się czego obawiać.

Art.124a ust 9 pkt 2 czyli obowiązek ukończenia przez psychologa studiów podyplomowych został wprowadzony na mocy ustawy Przepisy wprowadzające zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w 2004 roku. Do tego czasu takiego wymogu nie było. W przepisach tzw. Przejściowych art.77 tej ustawy 4 mówi w ten sposób ”psychologów, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy posiadają ważny wpis do ewidencji psychologów uprawnionych do przeprowadzania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu uznaje się za spełniających wymagania art.124a ust 9 pkt 2 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”. Jest to prawny zapis ochrony praw nabytych- miałeś uprawnienia to je zachowujesz. Jeżeli jest przepis, który te prawa zachował, to znaczy, że i pod rządami ustawy z 5 stycznia 2011r prawa te zostają zachowane. Nowe obowiązki dotyczą osób, które będą się ubiegały o uprawnienia, gdy wejdzie w życie, a nie retroaktywnie(Prawo nie działa wstecz). Trybunał Konstytucyjny mówi, iż wstecz można przyznawać korzyści, ale nie można nakładać obowiązków.

Ustawa z 5 stycznia nakłada na Marszałków obowiązek weryfikacji ewidencji, a nie weryfikacji uprawnień – to dwie różne rzeczy. Weryfikacja dotyczy wyłącznie tego, co jest w ewidencji. A w ewidencji jest: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, adres pracowni, w której psycholog wykonuje badania, nr ewidencyjny i data uzyskania uprawnień.

Panikę w środowisku wywołał fakt, iż w art. 130 ustawy z 5 stycznia 2011r, w którym to artykule expressis verbis wymieniono grupy zawodowe, które zachowują dotychczasowe uprawnienia (lekarze, instruktorzy, egzaminatorzy) pominięto (z nieznanych powodów - z rozmów z przedstawicielami Kancelarii Sejmu wynika, że przez przeoczenie) psychologów. Przepisy należy jednak czytać w kontekście innych obowiązujących, głównie Konstytucji. Również należy zwrócić uwagę, iż nie uchylono cytowanego wcześniej art.77 z 2004 roku, a więc zachowuje on moc prawną. Tym samym – powołując się na różne akty prawne - należy stwierdzić, iż prawa nabyte są zachowane.