W Sejmie RP procedowano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Zmiany dające nowe uprawnienia kierowcom posiadającym prawo jazdy kat. B. Propozycję poparły wszystkie kluby.
2 października 2018 r. w trakcie 69. Posiedzenia Sejmu VIII kadencji procedowano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druki nr 1654 i 2825), według którego kierowcy mający prawo jazdy kat. B, co najmniej od trzech lat mogliby poruszać się trójkołowym motocyklem.
Po wystąpieniu posła sprawozdawcy - Bogdana Rzońcy, przystąpiono do 5. minutowych oświadczeń przedstawicieli klubów. Posłowie zgodnie poparli inicjatywę wprowadzającą nowelizację w sprawie motocykli trójkołowych. Mówiono, iż celem ustawy jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym poruszania się w ruchu drogowym, bez konieczności zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. A. Poseł Jerzy Paul zwrócił uwagę, że podobne przepisy obowiązują w Stanach Zjednoczonych, i tam trójkołowcami często poruszają się m.in. inwalidzi wojenni. Trzeba jednak przywołać ważne słowa posła Mirosława Suchonia: - Absolutnie zgadzam się ze stanowiskiem strony rządowej, która zaprezentowała inny sposób widzenia kwestii związanych z bezpieczeństwem na drogach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że tutaj użytkownicy tych pojazdów trójkołowych będą musieli mieć świadomość dużej odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drogach. Przypominam sobie, kiedy w podobny sposób Sejm przeprocedował uprawnienia dotyczące poruszania się motocyklami, i to nie spowodowało poprawy bezpieczeństwa. Musimy sobie to jasno powiedzieć. W związku z tym, dajemy wspaniałe narzędzie do tego, żeby Polacy byli bardziej mobilni, zwłaszcza osoby niepełnosprawne. Jednakże kwestie odpowiedzialności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym - przy poruszaniu się tymi trójkołowcami - składamy na ręce tych, którzy tych trójkołowców będą używać. Warto o tym pamiętać, bo to bezpieczeństwo na drogach jest równie ważne jak uzyskiwanie uprawnień i walka z barierami.
Przedstawiciel ministerstwa infrastruktury - Marek Chodkiewicz - poinformował posłów, iż zgodnie z rejestrami CEPiK trójkołowców jest zarejestrowanych w Polsce około 600. Niestety nie dysponujemy informacjami, które z nich są fabrycznymi, a ile z nich tzw. składakami, czy ewentualnie przerabianymi pojazdami.
Do trzeciego czytania projektu ustawy, posłowie przejdą w bloku głosowań, jednak wobec takiej zgodności stanowisk jesteśmy przekonani, że kierowcy uzyskają to kolejne uprawnienie.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. (jm)