Przegląd prasy

Zakaz dla pieszych

4 października 2018

Zakaz dla pieszych
FORSAL.pl - „Litwa zakazuje korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych” [kliknij]

Przejście dla pieszych, miejsce w którym pieszy powinien być bezpieczny, niestety… Tym razem przykład – może do powielenia – z Litwy. Otóż tam parlamentarzyści debatowali od 2017 r. i ostatecznie uchwalili zakaz korzystania z telefonów właśnie na przejściach dla pieszych. Jest tez mandaty: od 20 do 40 euro. Więcej – jak donoszą media - nowelizacja przepisów dotyczy też kierowców. Od wczoraj kierujący pojazdami będą musieli zatrzymać się nie tylko na widok pieszego znajdującego się już na pasach, ale też oczekującego na przejście lub zmierzającego w kierunku przejścia.

W roku 2017 na litewskich drogach śmierć poniosło 69 pieszych, natomiast w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. – 42 w tym - 11 na przejściach dla pieszych. -Takie środki są zdecydowanie potrzebne, biorąc pod uwagę zachowanie pieszych na przejściach. Rozmawiają oni zazwyczaj przez telefon, korzystają z internetu, chociaż zasady ruchu drogowego mówią, że w pierwszej kolejności trzeba uważać na jezdnię – powiedział BNS szef litewskiej drogówki Vytautas Grašys.

Krótka informacja i krótkie pytanie: A MY? Wprawdzie w maju ubiegłego roku resort spraw wewnętrznych i administracji proponował mandat za korzystanie z komórki na pasach, jednak pomysł gdzieś przepadł. Na całym świecie walczą z tym zjawiskiem, większość stawia na edukację, na kampanie. Na Litwie pojawiają się sankcje. Pytamy – A MY? (jm)