Legislacja

Projekt ustawy – konsultowany. Prawo jazdy w smartfonie – grudzień/styczeń

2 września 2019

Projekt ustawy – konsultowany. Prawo jazdy w smartfonie – grudzień/styczeń
Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski w TVN24BIS - Bilans wydanie z 30.8.2019 [kliknij]

W maju br. zapytany o datę udostępnienia w usłudze mPojazd dokumentu prawa jazdy minister cyfryzacji Marek Zagórski nie był gotowy do udzielenia odpowiedzi. Dziś mówi, że może to być możliwe w ostatnich dniach bieżącego roku, lub pierwszych nowego roku. Rozstrzygającym będzie moment wejścia w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Prace nad projektem trwają.

Termin. W programie telewizyjnym pt. „BILANS” w stacji TVN24 BiS minister cyfryzacji Marek Zagórski podał nową datę od której, kierowcy nie będą musieli plastikowego prawa jazdy. Przeprowadzającym kontrolę drogową wystarczy okazanie kompletu dokumentów dostępnych w smartfonie. A tu przede wszystkim – prawa jazdy. – Mam nadzieję, że koniec tego roku, początek przyszłego, to będzie ten moment – powiedział minister. Przypomniał też, że w usłudze mPojazd (dostępnej w aplikacji mObywatel), dostępny jest dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczenia OC i karta pojazdu. Od października ubiegłego roku kierowcy w trakcie jazdy nie muszą posiadać fizycznego dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia. Dziś nadal musimy podczas kontroli drogowych okazywać dokument prawa jazdy. Bez niego grozi nam mandat w wysokości 50 pln.

Projekt ustawy. Trwają prace nad stosowną zmianą przepisów tj. projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (UD515). W lipcu br. – jak informowało Rządowe Centrum Legislacji - skierowany do konsultacji. W uzasadnieniu projektu czytamy: - Zasadniczą przyczyną wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie jest wprowadzenie przepisów upraszczających ww. procedury, czy też wprowadzających zwolnienie kierujących posiadających polskie prawo jazdy z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli drogowej poprzez zmianę przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, ustawy o dowodach osobistych i ustawy o kierujących pojazdami. - Ustawa w tej sprawie jest procedowana, więc mam nadzieję, że koniec roku, początek przyszłego roku, to będzie ten moment, kiedy będziemy mogli mieć komplet dokumentów komunikacyjnych w smartfonie - podkreślił minister Marek Zagórski. Rząd planuje, że nowelizacja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku.

W maju br. M. Zagórski informował, iż resort cyfryzacji jest gotowy do tej tak ważnej dla polskich kierowców zmiany. Precyzował: - - Kiedy prawo jazdy będzie w smartfonie? Powiem - wtedy, kiedy nam prawo na to pozwoli. W tej chwili trwają prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym. Prowadzi te prace Ministerstwo Infrastruktury. My jesteśmy już technicznie gotowi do tego, żeby prawo jazdy było także udostępniane w tej aplikacji, ale zrobimy to wtedy, kiedy nie będzie penalizowany brak posiadania przy sobie prawa jazdy. Nie chcemy robić kłopotów kierowcom. (…) Wtedy, kiedy będzie to równoważne z dokumentem papierowym będziemy to oferowali. (jm)