Przegląd prasy

Prawo jazdy w smartfonie? - Ministerstwo Cyfryzacji jest technicznie gotowe

10 maja 2019

Prawo jazdy w smartfonie? - Ministerstwo Cyfryzacji jest technicznie gotowe
Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Konferencja prasowa, Warszawa, 10 maja 2019 r. (fot. Jolanta Michasiewicz)

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której mówiono o rozszerzeniu aplikacji mobilnej mObywatel. W tejże aplikacji od kilku dni dostępna jest nowa usługa pt. mPojazd, która pozwoli kierowcom pozyskanie danych pojazdu do smartfona.

- Ta usługa to jest odzwierciedlenie, ale poszerzenie takiej funkcjonalności, danych które są przypisane do dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC. Nie musimy tych dokumentów wozić już od 1 października 2018 r. Pracując nad tą aplikacją przewidzieliśmy kilka elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa. Po pierwsze, wizualnie, to jest hologram, który dotyczy orła. Element dynamiczny - jakim jest poruszająca się flaga narodowa. Informacja o ostatniej aktualizacji naszych danych, które są pobierane z rejestru dowodów osobistych. I wreszcie znak wodny, który jest w tle. Jednocześnie mamy możliwość sprawdzenia certyfikatu - informował minister Marek Zagórski. Dodajmy, iż z dodatkowej funkcji jednak nie skorzystają wszyscy kierowcy. Dane te trafią na smartfony właścicieli i współwłaścicieli (tu także pojazdów historycznych) pojazdów (zarejestrowani w CEP jako posiadacze auta, skuteru czy motocykla). Tymczasem możliwość ta nie dotyczy samochodów firmowych, tych w leasingu lub wypożyczonych. mPojazd dostępny będzie na smartfonach z systemem Android (6,0 i wzwyż). Właściciele telefonów z IOS-em muczą poczekać, trwają prace nad stworzeniem odpowiedniego dla nich modułu aplikacji.

Minister Marek Zagórski zachęcał do korzystania z nowej aplikacji. mPojazd pokazuje wszystkie dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także termin ostatniego badania technicznego. Przypomina o kolejnym badaniu technicznym (na 30 dni przed końcem ważności poprzedniego). Z takim samym wyprzedzeniem aplikacja przypomina o wygaśnięciu ubezpieczeni OC. Informuje o polisie: nazwie ubezpieczenia, serii i numerze polisy, okresie ubezpieczenia i jego wariancie.

Uprzedzając pytanie o datę wprowadzenia ułatwienia związanego z prawem jazdy, minister powiedział: - Kiedy prawo jazdy będzie w smartfonie? Powiem - wtedy, kiedy nam prawo na to pozwoli. W tej chwili trwają prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym. Prowadzi te prace Ministerstwo Infrastruktury. My jesteśmy już technicznie gotowi do tego, żeby prawo jazdy było także udostępniane w tej aplikacji, ale zrobimy to wtedy, kiedy nie będzie penalizowany brak posiadania przy sobie prawa jazdy. Nie chcemy robić kłopotów kierowcom. (…) Wtedy, kiedy będzie to równoważne z dokumentem papierowym będziemy to oferowali.

Minister zachęcał kierowców do korzystania z usług dla nich przygotowanych tj.: możliwości sprawdzenia stanu konta z tzw. punktami karnymi, przeglądania historii swojego pojazdu, czy pobrania jego danych, sprawdzenia, czy autobus, którym wybiorą się w trasę - jest bezpieczny. (jm)