Legislacja

Przejazd autostradą A1 Gdańsk-Toruń pozostanie bezpłatny

22 grudnia 2023

Przejazd autostradą A1 Gdańsk-Toruń pozostanie bezpłatny
(fot. Jolanta Michasiewicz)

19 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zobowiązania Ministra Infrastruktury do wdrożenia procedury umożliwiającej zaprzestanie stosowania opłat za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń od niektórych rodzajów pojazdów samochodowych wraz z uchwałą w sprawie przyznania Ministrowi Infrastruktury środków finansowych z przeznaczaniem na pokrycie zmniejszonych wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego w związku z wdrożeniem procedury umożliwiającej zaprzestanie stosowania opłat za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń od niektórych rodzajów pojazdów samochodowych - dokumenty przedłożone przez Ministra Infrastruktury. Rząd uruchomi procedurę, która umożliwi zaprzestanie stosowania opłat za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń. Rozwiązanie będzie obowiązywało od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. 

Najważniejsze rozwiązania:

- kierowcy pojazdów samochodowych o dwóch osiach oraz motocykli nie będą musieli płacić za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń;

- bezpłatny przejazd będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.;

- możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.