Legislacja

Rządowy pakiet pomocowy wart 212 mld zł

19 marca 2020

Rządowy pakiet pomocowy wart 212 mld zł
Premier Mateusz Morawiecki. Warszawa, 18.3.2020 [kliknij] (fot. Krystian Maj/KPRM)

W dniu wczorajszy premier Mateusz Mazowiecki poinformował polskich przedsiębiorców o założeniach przygotowanego przez rząd projektu pomocy dla nich w dobie koronawirusa. Dokument zatytułowano: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2”. Pakiet podzielony został na pięć filarów – dotyczą one: obrony przed utrata miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców oraz inwestycji publicznych.

W pakiecie pomieszczono: odroczenie płatności składek ZUS i możliwość rozłożenia ich na raty, pomoc firmom w wypłacie wynagrodzeń i ułatwienia dla leasingobiorców - takie rozwiązania znajdą się w pakiecie osłonowym dla firm i gospodarki przygotowanym w związku z epidemią koronawirusa. - Pakiet osłonowy dla firm, związany ze skutkami epidemii koronawirusa sięgnie 212 mld zł – oświadczył premier. I uzasadniał: - Chodzi nam o to, żeby przede wszystkim ochronić pracowników, ochronić ich miejsca pracy, pomóc przetrwać firmom.

Przejdźmy do zapowiedzianych konkretów:

* w firmach z problemami państwo ma przejąć finansowanie 40 proc. wynagrodzenia pracowników pod warunkiem, że pracodawca nie będzie prowadził zwolnień;

* osoby na umowach zleceniach, o dzieło oraz samozatrudnionych w sytuacji spadku dochodów mają otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł;

* do końca czerwca br. przesunięty zostanie termin składania deklaracji PIT’

* małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis BGK;

* firmy transportowe będą mogły skorzystać z leasingu ARP z odroczonymi o 3 miesiące ratami;

* mikrofirmy zatrudniające do 9 osób będą mogły uzyskać niskooperocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy;

* przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat;

* przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.;

* firmy nie będą narażone na skutki opóźnień i kar w zamówieniach publicznych;

* pracownicy z Ukrainy otrzymają automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na prace;

* premier zapowiedział też powołanie Funduszu Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł celem pobudzenia gospodarki poprzez inwestycje publiczne w infrastrukturę, drogi, szpitale, szkoły, cyfryzację, energetykę, biotechnologię;

* banki wydłużą tzw. wakacje kredytowe dla przedsiębiorców do 6 miesięcy;

Mateusz Morawiecki określił, iż jest to plan na najbliższe dwa-cztery miesiące.

Projekty ustaw wprowadzających zapowiedziane zmiany niestety, przygotowania – prace nadal trwają. Kolejno będziemy o nich informowali i analizowali ich zapisy. Ustawy mają być gotowe w piątek. (jm)

***

Komunikat Kancelarii Premiera RP:

Premier: 212 mld zł na rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki

         Chcemy zmniejszyć negatywnie skutki koronawirusa poprzez odpowiednie działania inwestycyjne i gospodarcze - zaznaczył Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Omówiono na nim przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z epidemią koronawirusa.

         Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov - 2, obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

         Pierwszy filar ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Jak poinformował premier, zostanie zaproponowana m.in. możliwość pokrywania przez państwo 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dodał, że dzięki takiemu rozwiązaniu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy.

         W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamortyzować straty tych usług i zleceń.

         Drugi filar dotyczy finansowania przedsiębiorców. Są to m.in. gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych oraz mikropożyczki do 5 tys. Jak wyjaśnił premier, pakiet pomocowy ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, aby mogły one odbudować swój zamówienia i produkcję po opanowaniu sytuacji związanej z koronawirusem.

Kolejną kluczową kwestią jest wsparcie dla służby zdrowia. Jak poinformował szef rządu, to co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

         Czwartym filarem pakietu jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier podkreślił także, że rząd chce, abym UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.

         Ostatnim filarem są inwestycje publiczne. Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali - zaznaczył szef rządu.

         Prace nad projektem będą kontynuowane na spotkaniu roboczym członków rządu w formie wideokonferencji.

Słowa kluczowe koronawirus Rada Ministrów