Legislacja

Sejm proceduje tzw. tarczę aktykryzysową 4.0

28 maja 2020

Sejm proceduje tzw. tarczę aktykryzysową 4.0
Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju uzasadnia projekt tzw. Tarczy 4.0. 12. Posiedzenie Sejmu RP. 27.5.2020 – transmisja [kliknij] (fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki)

W Sejmie w dniu wczorajszym odbyło się pierwsze czytanie najnowszego pakietu antykryzysowego rządu. W projekcie - jak zapowiadano – pomieszczono kolejne dotacje i inne korzystne rozwiązania dla biznesu. Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki sejmowe nr 382 i 282-A) wywołał wiele emocji.

Proponowane – w projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw - zmiany mają szczególnie odczuwać samozatrudnieni działający w branżach finansowej, usługowej, handlu, którzy jednocześnie są zatrudnieni etatowo lub na zasadzie umowy zlecenia. Ta grupa dotychczas nie mogła skorzystać z prawa do świadczenia postojowego. Po zmianach sytuacja ma zmienić się na ich korzyść i będą mogli nawet trzykrotnie złożyć wniosek do ZUS o wypłatę 2080 pln – oceniają eksperci. Skorzystać maja także pracodawcy, którzy mieliby możliwość wnioskowania o dotację na każdego pracownika – nawet do 2500 pln. Zmiany w zakresie PIT/CIT mają polepszyć sytuację przedsiębiorców, którym kontrahenci nie płacą na czas. Zaproponowano także uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Wśród zmian innych ustaw odnotować należy proponowany nowy zapis w Kodeksie wykroczeń w brzmieniu: „Art. 107a. § 1. Kto nie będąc do tego uprawnionym, włączając się w transmisję danych prowadzoną przy użyciu systemu teleinformatycznego, udaremnia lub utrudnia użytkownikowi tego systemu przekazywanie informacji, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych. § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 używa słów powszechnie uznanych za obelżywe lub w inny sposób dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny nie niższej niż 3000 złotych.”. Przepis rozszerza przepisy o karaniu tzw. internetowych trolli włamujących się na transmisje online.

W ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych przesunięty o rok (do 31 grudnia 2021 r.) ma być termin określony w art. 60, propozycja dotyczy liczby planowanych punktów ładowania.

W procedowanym projekcie znalazły się także propozycje rozwiązań dotyczące organizacji pracy zdalnej.

Projekt tzw. Tarczy 4.0 skierowany został pod obrady Komisji Finansów, jej sprawozdanie ma być rozpatrywane na dzisiejszym 12. posiedzeniu plenarnym Sejmu RP. (jm)

Słowa kluczowe koronawirus Sejm RP