Przegląd prasy

Dotkliwe kary za wykroczenia… z telefonem w ręku

28 maja 2020

Dotkliwe kary za wykroczenia… z telefonem w ręku
„Le Parisien” – „Téléphone au volant : le permis de conduire automatiquement confisqué en cas d’infraction double” [kliknij]

We Francji od 22. maja obowiązują nowe przepisy kodeksu drogowego. Radykalnie podniesiono kary dla kierowców, którzy podczas jazdy w ruchu drogowych popełniają wykroczenie równocześnie mając w ręku telefon komórkowy. - Kierowca, który się dopuści takiego czynu, automatycznie traci prawo jazdy – donosi dziennik “Le Figaro”.

W miniony piątek – 22. maja br. we Francji wszedł w życie Dekret nr 2020-605 z 18 maja 2020 r. (Décret n° 2020-605 du 18 mai 2020 portant diverses dispositions en matière de sécurité routière) zaostrzający kary za wykroczenia drogowe z telefonem w ręku. Kierowcy, którzy naruszą przepisy ruchu drogowego korzystając w tym czasie z telefonu, stracą prawo jazdy na 6 miesięcy, a w wyjątkowych sytuacjach nawet na rok. Rząd nad przepisem pracował ponad rok, pierwotnie karą miała być utrata prawa jazdy na 7-15 dni. Wskazane wykroczenia to np. przekroczenia zasady jazdy po prawej stronie drogi, używania kierunkowskazu, zachowania bezpiecznych odległości, przekraczania/najeżdżania na linie ciągłe, przekraczanie ograniczeń prędkości, zasad wyprzedzania, ignorowanie pierwszeństwa pieszych na przejściach itd. Już po 72. godzinach od wykroczenia drogowego może być podjęta decyzja o zawieszeniu prawa jazdy sprawcy. Zawieszenia na 6. miesięcy, podkreślmy za naruszenie zasad ruchu drogowego jednocześnie z telefonem komórkowym w ręku, jeżeli kierowca dodatkowo był pod wpływem alkoholu lub narkotyków traci uprawnienia na rok. Wyjaśnijmy, iż dotychczas za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy we Francji obowiązywał jedynie mandat w wysokości 135 euro (kara może zostać obniżona do 90 euro lub podwyższona do 750 euro) i wycofanie trzech tzw. punkty karne. Ta grzywna i punkty pozostają, jeżeli nie dojdzie do wykroczenia drogowego prawo jazdy nie zostanie zabrane.

Jak podają to tamtejsze statystyki za wypadki drogowe z uszkodzeniem ciała w 10. procentach odpowiadają właśnie kierowcy trzymający podczas jazdy telefon w ręku. Eksperci brd podkreślają, iż rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia pojazdu zwiększa prawdopodobieństwo wypadku trzykrotnie, natomiast czytanie komunikatu sms-a podczas jazdy zwiększa ryzyko o 23. (jm)