Legislacja

Szansa na e-prawo jazdy?

24 września 2019

Szansa na e-prawo jazdy?
Marek Zagórski, minister cyfryzacji (fot. Jolanta Michasiewicz)

Dziś, 24. września, odbędzie się posiedzenie rządu, niestety nie ma w porządku pakietu deregulacyjnego? Oczywiście może jeszcze w ostatnim tygodniu września odbędzie się posiedzenie i oczekiwany projekt zostanie zatwierdzony – jak o tym informował minister cyfryzacji. Kiedy więc e-prawo jazdy?

Pakiet deregulacyjny. Minister cyfryzacji, Marek Zagórski w rozmowie z PAP doprecyzował termin związany z przyjęciem przez rząd tzw. pakietu deregulacyjnego, który umożliwi wprowadzenie e-prawa jazdy. Powiedział: - Planujemy, że rząd przyjmie pakiet deregulacyjny umożliwiający wprowadzenie e-prawa jazdy jeszcze we wrześniu; da to szansę na wprowadzenie e-prawa jazdy na przełomie roku. I dalej: - Rozwiązaliśmy ostatni problem dotyczący pakietu deregulacyjnego i projekt tej ustawy będzie mógł zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze we wrześniu. Jeżeli to się uda, niezwłocznie po wyborach projekt trafi do Sejmu, a to oznacza, że na przełomie roku ustawa może zostać przyjęta. Czyli rząd koniec września i projekt do Sejmu, Senatu, Prezydent, publikacja i na przełomie 2019/2020 jedziemy bez plastikowego dokumentu prawa jazdy? Czyli projekt byłby procedowany w już w Sejmie IX kadencji. W jakim trybie?

Procedowanie. Projekt ustawy trafił do rządowego wykazu prac legislacyjnych i programowych jeszcze w 2018 r., 14 kwietnia br. trafił do Wykazu prac legislacyjnych i programowych - projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (UD515). Dziś mamy 24 września br. Dziś posiedzenie rządu, niestety w porządku obrad nie ma pakietu deregulacyjnego. Przed Polakami 13. października i wybory do Sejmu i Senatu. I dalej oczywisty proces procedowania ustawy. W trybie przyspieszonych ustawa mogłaby być uchwalona, podpisana i opublikowana. Czy e-prawo jazdy będziemy mieli na przełomie roku? Szansa jest. Tymczasem musimy mieć prawo jazdy w portfelu i okazujmy ten dokument jak dotychczas. (jm)