Legislacja

W komunikacji miejskiej po nowemu. Na rozporządzenie czekamy

13 maja 2020

W komunikacji miejskiej po nowemu. Na rozporządzenie czekamy
(fot. MZA Warszawa)

Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie innych członków rządu ogłosił w dniu wczorajszym zasady III. Etapu łagodzenia obostrzeń związanych z trwającą epidemią. Stosownego rozporządzenia jeszcze nie opublikowano, z wiedzy pozyskanej z przywołanej konferencji prasowej wiemy, iż od 18. maja zostaną uruchomione salony fryzjerskie, kosmetyczne, kawiarnie i restauracje itd. A także podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego.

Dziś limit pasażerów w pojazdach transportu publicznego to polowa miejsc siedzących. Od najbliższego poniedziałku – 18. maja – to 30% liczby wszystkich miejsc zarówno siedzących jak i stojących, jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Przewoźnicy już podsumowują, iż nieco skomplikowano sytuację. Według nowych zasad rozmrażania gospodarki to zarządzający transportem ma podjąć decyzję czy pozostanie przy „starych” zasadach (liczba pasażerów to wielkość 50% miejsc siedzących), czy też pozwoli na nowe restrykcje. Dla przykładu – w autobusie w którym przewidziano 30 miejsc siedzących i 70 stojących – w sumie może przewozić 100 pasażerów, od poniedziałku ma mieć prawo wpuszczenia na pokład maksymalnie 30 osób. Drodzy pasażerowie – nie możecie stać obok siebie! Nie możecie siedzieć obok siebie! Niezmiennie obowiązkiem jest zachowanie dystansu i używanie maseczki ochronnej. Wraca problem egzekwowania przez kierowców tych zasad. Kierowcy z nadmiarem pasażerów nie chcieli jechać, pasażerowie opuszczać pokładu pojazdu, na przystanki wzywani byli policjanci. Problemy z kontrolowaniem liczby pojazdów były i prawdopodobnie pod tym względem nic się nie zmieni.

Raz jeszcze podkreślamy – zwiększył się limit osób podróżujących środkami komunikacji publicznej, niezmienne są nasze obowiązki zachowania dystansu i używania maseczek ochronnych. Czekamy na szczegóły, czekamy na rozporządzenie. (jm)