Legislacja

W oczekiwaniu na obowiązek posiadania polskiego prawka

6 maja 2024

W oczekiwaniu na obowiązek posiadania polskiego prawka
Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie, egzaminator. DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ. „Zmiany w prawie. Co dalej”. 20.10.2022 [kliknij] (fot. Jolanta Michasiewicz)

Przed nami ważne zmiany dla obcokrajowców, którzy wykonują przewozy taksówkami (tzw. taksówki na aplikacje), ważne przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Przypomnijmy ta grupa kierowców będzie zobowiązała uzyskać polskie prawo jazdy. - Większość kierowców z zagranicy, którzy wykonują przewozy osób taksówkami, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiało zdać jedynie egzamin teoretyczny - przekazał w rozmowie z PAP Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Co zmieni się w WORD czy OSK.

Przypomnijmy - jak zapisał ustawodawca w nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym orz niektórych innych ustaw - od 17 czerwca br. wszyscy kierowcy świadczący usługi przewozu osób będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Przywołana nowela weszła w życie 1 lipca ubiegłego roku, ale przepisy zawarte w ustawie o transporcie drogowym, które zmieniła, a które dotyczą obowiązku posiadania krajowego prawa jazdy, zaczynają obowiązywać po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia. Jak informowało Ministerstwo Infrastruktury - ta zmiana przepisów spowodowała znaczący wzrost liczby wniosków o wymianę prawa jazdy w największych miastach w Polsce. Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych i egzaminator warszawskiego WORD Rafał Grodzicki powiedział PAP, że na razie liczba wniosków o wydanie polskiego prawa jazdy nie odbiega od normy. - Być może przyjdzie czas, że osoby, które nie posiadają polskiego prawa jazdy będą chciały zdać jak najszybciej egzamin. Natomiast dzisiaj w Warszawie takiego wzrostu jeszcze nie zauważyliśmy - dodał Grodzicki. PAP relacjonuje: „Zapytany o to, jakie egzaminy będą musieli zdawać kierowcy chcący po 17 czerwca wykonywać przewóz osób zaznaczył, że zależy to od tego, z jakiego kraju pochodzą, i czy podlegają Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej. "Większość wymian praw jazdy będzie polegała na zdaniu egzaminów teoretycznych" - powiedział Grodzicki. Podkreślił, że dotyczy to np. kierowców z Ukrainy, czy Białorusi. Dodał, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B można zdawać w języku polskim, angielskim, niemieckim lub ukraińskim.

Do szczegółów wskazanej regulacji wrócimy, ewentualnych konsekwencji dla osk czy word wrócimy na łamach PRAWA DROGOWEGO@NEWS. (jm)