Przed nami ważne zmiany dla obcokrajowców, którzy wykonują przewozy taksówkami (tzw. taksówki na aplikacje), ważne przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Przypomnijmy ta grupa kierowców będzie zobowiązała uzyskać polskie prawo jazdy. - Większość kierowców z zagranicy, którzy wykonują przewozy osób taksówkami, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiało zdać jedynie egzamin teoretyczny - przekazał w rozmowie z PAP Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Co zmieni się w WORD czy OSK.
Przypomnijmy - jak zapisał ustawodawca w nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym orz niektórych innych ustaw - od 17 czerwca br. wszyscy kierowcy świadczący usługi przewozu osób będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Przywołana nowela weszła w życie 1 lipca ubiegłego roku, ale przepisy zawarte w ustawie o transporcie drogowym, które zmieniła, a które dotyczą obowiązku posiadania krajowego prawa jazdy, zaczynają obowiązywać po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia. Jak informowało Ministerstwo Infrastruktury - ta zmiana przepisów spowodowała znaczący wzrost liczby wniosków o wymianę prawa jazdy w największych miastach w Polsce. Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych i egzaminator warszawskiego WORD Rafał Grodzicki powiedział PAP, że na razie liczba wniosków o wydanie polskiego prawa jazdy nie odbiega od normy. - Być może przyjdzie czas, że osoby, które nie posiadają polskiego prawa jazdy będą chciały zdać jak najszybciej egzamin. Natomiast dzisiaj w Warszawie takiego wzrostu jeszcze nie zauważyliśmy - dodał Grodzicki. PAP relacjonuje: „Zapytany o to, jakie egzaminy będą musieli zdawać kierowcy chcący po 17 czerwca wykonywać przewóz osób zaznaczył, że zależy to od tego, z jakiego kraju pochodzą, i czy podlegają Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej. "Większość wymian praw jazdy będzie polegała na zdaniu egzaminów teoretycznych" - powiedział Grodzicki. Podkreślił, że dotyczy to np. kierowców z Ukrainy, czy Białorusi. Dodał, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B można zdawać w języku polskim, angielskim, niemieckim lub ukraińskim.
Do szczegółów wskazanej regulacji wrócimy, ewentualnych konsekwencji dla osk czy word wrócimy na łamach PRAWA DROGOWEGO@NEWS. (jm)