Ogłoszenia

Chcą wpływać na postawy pasażerów. Kampania: BIERNOŚĆ ZABIJA. REAGUJ!

19 lipca 2019

Chcą wpływać na postawy pasażerów. Kampania: BIERNOŚĆ ZABIJA. REAGUJ!
- Każdy z pasażerów, którzy zostali ranni, albo zginęli w wypadkach, chwilę przed tym wydarzeniem mogli zareagować - mówi mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu (screen) [KLIKNIJ]

Jak poinformowała Policja Mazowiecka w dniu wczorajszym odbyła się prezentacja założeń kampanii oraz prezentacja spotu nowej kampanii profilaktycznej przygotowanej przez tutejszy Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. Radomiu. Hasło tej ważnej kampanii brzmi: BIERNOŚC ZABIJA. REAGUJ!”.

Co piąty pasażer sprawcy wypadku staje się ofiarą wypadku drogowego!

Co siódmy w takim wypadku ginie! (SEWIK)

Adresatami kampanii są przede wszystkim pasażerowie pojazdów oraz kierujący samochodami. Kampania nie ma na celu piętnowania zachowania pasażerów, którzy nie reagują na nieodpowiedzialne zachowania kierujących. Nie chodzi o to, by w jakikolwiek sposób „oskarżać” pasażerów, że to oni są sprawcami wypadku. Jednak żeby uświadomić pasażerów, że mają ogromny wpływ na zachowanie kierowcy, a dając tzw. „ciche” przyzwolenie na łamanie przepisów biorą poniekąd współodpowiedzialność na ewentualne zdarzenia na drogach. W kampanii policjanci przypominają o tworzeniu pewnych okoliczności, które mogą spowodować, że wielu zdarzeniom na drogach można zapobiec.

Mundurowi chcą wśród pasażerów wypracować siłę, która pozwoli im na zwrócenie uwagi jadącemu obok kierowcy, w sytuacji, kiedy ten będzie wykonywał niebezpieczne manewry, kiedy przekroczy prędkość, kiedy nie zapnie pasów bezpieczeństwa, kiedy podczas jazdy będzie spoglądał na telefon komórkowy… Chcą aktywizować pasażerów do czynnego dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, jak duże konsekwencje moralne spowodowane bierną postawą wobec kierującego, ciążą na osobach uczestniczących w wypadkach drogowych.

Policjanci apelują do kierujących o zachowanie rozsądku na drodze i poczucie odpowiedzialności za życie ludzkie, a do pasażerów apelują: REAGUJCIE! Nie pozwólcie na to, aby stać się kolejną ofiarą wypadku drogowego.

BIERNOŚĆ ZABIJA. REAGUJ!