Ogłoszenia

JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD

23 maja 2019

JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD
Kampania społeczna JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD [kliknij]

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa oficjalnie inaugurujące kampanię społeczną pn. JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD. Organizatorem konferencji był stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, inicjatorem akcji jest Fundacja „Kulawa Warszawa”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę prawidłowego parkowania na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

ZDM, który przystąpił do akcji informował, iż kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania będą umieszczać za wycieraczkami samochodów ulotki informujące o inicjatywie. - Dostajemy wiele wiadomości od naszych czytelników i czytelniczek w tej sprawie. Najczęściej piszą osoby poruszające się na wózkach lub o kulach, które zaparkowały na tak zwanych kopertach, czyli miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Mają uprawnienia, czyli kartę parkingową, stanęły prawidłowo, ale kiedy chcą wsiąść do samochodu, okazuje się to niemożliwe, ponieważ inny kierowca zastawił wejście. Poruszam się na wózku i jestem kierowcą samochodu, więc sama z własnego doświadczenia znam ten temat bardzo dobrze. Kampania ma uświadomić innym kierowcom, że osoba poruszająca się na wózku lub o kulach też może prowadzić samochód i najczęściej potrzebuje więcej miejsca, żeby wysiąść z samochodu, a potem do niego wsiąść. Oczywiście też zwracamy uwagę na temat parkowania bez uprawnień, ale w tym przypadku chodzi o użytkowników kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami – mówi prezeska Fundacji „Kulawa Warszawa” i organizatorka kampanii, Izabela Sopalska-Rybak.

Na stołecznych drogach jest blisko 870 kopert przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Parkowanie bez uprawnień może spowodować nałożenie mandatu w wysokości 500 zł lub odholowaniem pojazdu.

5 zasad prawidłowego parkowania

1. Parkuj tylko w miejscach, gdzie jest to dozwolone.

2. Parkuj zgodnie z tym, jak zostały wyznaczone miejsca parkingowe*

3. Nie parkuj na kopertach bez uprawnień**

4. Nie używaj nieswoich uprawnień**

5. JEDNA KOPERTA JEDEN SAMOCHÓD

*Jeżeli miejsce parkingowe jest wyznaczone wzdłuż ulicy, należy parkować wzdłuż ulicy. Parkując w inny sposób zastawić np. chodnik i utrudnić poruszanie się pieszym.

**Karta parkingowa osoby z niepełnosprawnością jest wydawana zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym. Za parkowanie na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością grozi mandat w wysokości 500 zł, a używając nieswoich uprawnień 800 zł.

***Pamiętaj, że miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością (tzw. koperty) są szersze od zwykłych miejsc, bo często, żeby osoba z niepełnosprawnością mogła wsiąść lub wysiąść z auta, musi szeroko otworzyć drzwi. Parkowanie jest dozwolone tylko zgodnie z ilością wyznaczonych miejsc, NIGDY WIĘCEJ!

(jm)