Ogłoszenia

Kurs jazdy na autostradzie – dla osk i kandydatów na kierowców

12 lipca 2021

Kurs jazdy na autostradzie – dla osk i kandydatów na kierowców
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Autostrada Wielkopolska startuje z pierwszym w Polsce społeczno-edukacyjnym programem „Kurs jazdy na autostradzie”. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez ciągłe podnoszenie umiejętności kierowców w zakresie techniki jazdy trasami szybkiego ruchu, których w Polsce z roku na rok mamy coraz więcej. Zdobyta w ramach kursów nauki jazdy wiedza teoretyczna, wsparta będzie praktyczną nauką jazdy na autostradzie. Program realizowany będzie we współpracy z wielkopolskimi i lubuskimi ośrodkami szkolenia kierowców, a jego ambasadorem został utytułowany kierowca rajdowy Tomasz Czopik.

Jazda na odcinkach autostrady lub na drogach ekspresowych nie jest dziś obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży. Dlatego Autostrada Wielkopolska uruchomiła przełomowy program, który umożliwi odbycie jazd po autostradzie wraz z doświadczonymi instruktorami z ośrodków szkolenia kierowców. Pozwoli to kierowcom nabrać pewności i sprawności w poruszaniu się po tego typu drogach. 

- Nieustannie podnosimy poziom bezpieczeństwa związany z infrastrukturą drogową dostępną na Autostradzie Wielkopolskiej. Teraz przyszedł czas na program adresowany wprost do osób korzystających z naszej autostrady, których z roku na rok przybywa. Chcemy, aby każdy kierowca posiadał praktyczne i przede wszystkim sprawdzone umiejętności, które podczas jazdy autostradą pozwolą mu czuć się pewnie i reagować we właściwy sposób. Dlatego Autostrada Wielkopolska zaprosiła do współpracy profesjonalne ośrodki szkolenia kierowców, którym umożliwimy bezpłatne jazdy naszą autostradą. Instruktorzy najpierw przygotują kursantów teoretycznie, a następnie nauczą ich jazdy po autostradzie i przećwiczą zachowania w sytuacjach nietypowych dla innych miejskich dróg. Dzięki temu kursanci pozbędą się obaw przed korzystaniem z dróg szybkiego ruchu, a podróż autostradą stanie się dla nich przyjemna i, co najważniejsze, bezpieczna – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

Rekrutacja do programu ruszyła już z początkiem lipca. Pierwszy etap dotyczy ośrodków szkolenia kierowców, które mogą zgłaszać swój udział do programu. Kolejny etap rekrutacji rozpocznie się w pierwszej połowie sierpnia i będzie dotyczył osób, które będą chciały odbyć kursy na prawo jazdy. Aby zostać uczestnikiem programu wystarczy z listy ośrodków szkolenia kierowców zakwalifikowanych do „Kursu jazdy na autostradzie” wybrać ośrodek najbliższy swojego miejsca zamieszkania i odbyć w nim kurs. Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależeć będzie od programu nauki realizowanego przez ośrodek szkolenia kierowców współpracujący z Autostradą Wielkopolską. Partnerskie ośrodki uczestniczące w programie będą miały m.in. zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę A2, a także będą mogły uczestniczyć w konkursie. Zwycięskie ośrodki otrzymają wartościowe nagrody wspierające ich działalności dydaktyczną. Pierwsza edycja „Kursu jazdy na autostradzie” potrwa do listopada 2021 roku.

Na potrzeby programu powstała platforma online www.kursjazdynaautostradzie.pl, na której kursanci, instruktorzy i właściciele ośrodków szkolenia kierowców, ale też kierowcy, którzy chcą jeszcze lepiej poznać środowisko autostradowe i udoskonalić swoje umiejętności jazdy po trasach szybkiego ruchu, znajdą wszelką niezbędną wiedzę. Uczestnicy programu znajdą tam m.in. teoretyczne i praktyczne informacje, jak zachowywać się na autostradzie, filmy instruktażowe pokazujące zasady poruszania się po autostradzie oraz materiały dydaktyczne niezbędne w procesie kształcenia realizowanym przez ośrodki szkolenia kierowców.

Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia poprzedzających start programu „Kurs jazdy na autostradzie”, aż 66 proc. kierowców popełnia błędy w trakcie jazdy autostradą. Większość respondentów przyznaje, że nie miała możliwości nauczyć się jazdy taką drogą podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy. Jazda autostradą wymaga bowiem od kierowców niezwykłej czujności, podzielności uwagi i maksymalnego skupienia. Złudzenie optyczne na zjeździe z koniecznością wytracenia prędkości, prawidłowe wykorzystanie pasa rozbiegowego czy specjalne węzły drogowe – to nie jedyne sytuacje, niedostępne na innych trasach, z którymi kierowcy mogą się spotkać podczas jazdy autostradą. Co ciekawe, polscy kierowcy są powszechnie zainteresowani uczestnictwem w dodatkowych bezpłatnych lekcjach. Zainteresowanie zdobyciem właściwej techniki jazdy po autostradzie deklaruje aż 80 proc. kierowców. Potrzebę takich szkoleń wyraźniej widać również wśród osób, które dopiero planują zdać egzamin na prawo jazdy. Zainteresowanie dodatkowymi kursami deklaruje w tym przypadku 79 proc. badanych.

Program „Kurs jazdy na autostradzie” może przyczynić się do skutecznej realizacji „Wizji zero”, czyli wyeliminowania śmiertelnych wypadków na polskich drogach. Z badań ekspertów Politechniki Gdańskiej wynika, że ryzyko bycia ofiara śmiertelną̨ w odniesieniu do liczby mieszkańców w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż̇ średnia w UE, a nawet trzykrotnie wyższe niż̇ Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji.

„Kurs jazdy na autostradzie” to nie jedyny program społeczno-edukacyjny poprawiający bezpieczeństwo na drogach, którego inicjatorem jest Autostrada Wielkopolska. Ogromy sukces odniósł projekt „Autostrada do Szkoły”. W latach 2017-2019 przeszkolonych zostało 11 tysięcy uczniów z klas 1-3 z blisko 200 szkół w województwach wielkopolskim i lubuskim. Celem programu była skuteczna edukacja dzieci z zakresu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. Po raz pierwszy w Polsce do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego Autostrada Wielkopolska wykorzystała m.in. wirtualną rzeczywistość. We współpracy z ekspertami powstała specjalna aplikacja dostosowana do gogli VR. Po ich nałożeniu, uczeń przenosił się do wirtualnego miasta, gdzie uczył się najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto w pobliżu szkół w województwach wielkopolskim i lubuskim powstało 8 eksperymentalnych przejść dla pieszych z Zebrą Zbyszkiem, bohaterem programu, 2 kolejne zostały wzbogacone o nowe znaki drogowe, kocie oczka oraz czerwone pola spowalniające.

Patronami honorowymi programu „Kurs jazdy na autostradzie” są Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Prezydent Miasta Poznania oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.