(PD@N 312-26)
(PD@N 312-27)^Pierwszym sugerowanym ćwiczeniem jest spacer po linii. Na podłożu wyznaczamy linię o długości ok. 3 m. Zadaniem ćwiczących jest przejście po linii w dwie strony, stawiając stopę za stopą. Idąc po linii należy głośno liczyć kroki. Drugim ćwiczeniem jest stanie na jednej nodze. Osoba staje na jednej nodze z ramionami wyciągniętymi po bokach i unosi drugą nogę przed sobą do góry prostując palce. Następnie, patrząc na palce uniesionej stopy głośno liczyć “tysiąc jeden", “tysiąc dwa" itd. Ćwiczenie powinno trwać 30 sekund. W okularach oba ćwiczenia są niewykonalne. Uczestnicy ćwiczenia powinni wykonać co najmniej pięć z poniższych ćwiczeń bez okularów, a dopiero potem powtórzyć je z okularami. Jak widać na pierwszej z fotografii ALKOgogle wykorzystuje także policja, prowadząc kampanie trzeźwości. Nasze ALKOgogle trafiły także do popularnego programu rozrywkowego “Szymon Majewski SHOW”. Tu obaj panowie także nie wykonali przejścia po linii.
(PD@N 312-29)
(PD@N 312-28)^ALKOgogle wykorzystywane są także w zajęciach przeprowadzanych w szkołach policyjnych. Pierwsze z powyższych ćwiczeń, to test na koordynację. Z użyciem ALKOgogli jest to zadanie bardzo utrudnione. Tu wykorzystana może być stosowna zabawka dziecięca. I ćwiczenie – na wrzucenie piłki do kosza. Można tu wykorzystać boisko do piłki koszykowej, ale też zwykły kosz i piłeczki tenisowe.
(PD@N 312-30)^Tu ćwiczenia, przy wykonywaniu których należy zachować szczególną ostrożność. Ćwiczenia w ALKOgoglach i pojazdach. Na foto pojazd specjalnie skonstruowany do tego typu pokazów. Na pustym parkingu (na płaskim terenie) instruktor wyznacza tor za pomocą pachołków. Zadaniem ćwiczącego jest przejechanie toru samochodem, raz bez okularów, a raz w okularach. Zawsze w samochodzie z musi znajdować się odpowiedzialna, dorosła osoba. Próba jazdy samochodem w ALKOgoglach jest niezwykle pouczającym doświadczeniem, bo problemy zaczynają się już przy próbie trafienia na klamkę u drzwi pojazdu. Dalej jest już tylko trudniej - błahe zadanie polegające na pokonaniu slalomu i zaparkowaniu samochodu w garażu przodem i tyłem urasta do rangi niemożliwości.
Chwytanie piłki: Ćwiczący staje trzymając jedną dłoń za plecami. Instruktor rzuca w jego kierunku kolejno pięć małych piłek.
Zbieranie przedmiotów Na podłodze rozrzuca się kilka niewielkich przedmiotów np. monety, kluczyki samochodowe, kostki do gry, cukierki itp. Zadaniem ćwiczącego jest zebranie ich w jak najkrótszym czasie. Po skończonym zadaniu należy porównać czasy zbierania w okularach i bez nich.
Sterowany samochodzik: Zadanie polega na przejechaniu wyznaczonego toru zdalnie sterowanym samochodzikiem - dziecięcą zabawką. Tak jak przy każdym ćwiczeniu mierzymy czas wykonania zadania w okularach i bez nich.
Inne: Odnalezienie wskazanego numeru telefonicznego w książce telefonicznej, telefonowanie pod wskazany numer, otwieranie zamka w drzwiach samochodu, napisanie na klawiaturze komputera kilku prostych zdań (na czas i zliczając błędy). Jazda samochodem na fotelu pasażera z jednoczesnym odczytywaniem znaków i sygnałów drogowych.
W małych grupach okulary mogą założyć wszyscy obecni, w większych zaleca się wybranie jednej osoby do demonstracji.
Wkładając ALKOgogle można się przekonać jak po spożyciu alkoholu spowalnia się czas reakcji na bodźce, zmienia się ocena odległości, zaburza koordynacja ruchowa i możliwość oceny sytuacji, co w konsekwencji prowadzi każdego roku do ponad 7000 wypadków na polskich drogach. Choć za jazdę pod wpływem alkoholu nie grozi nam, tak jak w Salwadorze, pluton egzekucyjny, to nikt nie powinien wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu – stwierdza Zbigniew Weseli - dyrektor Szkoły Jazdy Renault
(Fot.: PD@N 312-25)
Zamów teraz: 0-502-659-431