Ogłoszenia

Sfinansują szkolenia dla mniej doświadczonych kierowców

10 września 2020

Sfinansują szkolenia dla mniej doświadczonych kierowców
Tomasz Matuszewski – zastępca dyrektora WORD w Warszawie, Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy powyżej 55. roku życia. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczną edycję 600 tys. zł. Udział w przedsięwzięciu weźmie 440 osób.

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. - To kolejna edycja tego programu. Pierwsza tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że jest to projekt potrzebny. Bardzo dużo osób zarówno młodych w wieku 18-24 jak i starszych powyżej 55. roku życia zgłosiło się do udziału w ubiegłorocznej edycji. Mam nadzieję, że również i ta edycja przyciągnie kursantów, którzy będą chcieli udoskonalić swoje umiejętności i podszkolić się pod okiem specjalistów - podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elzbieta Lanc.

To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440. kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia, Siedlec, Ciechanowa, Ostrołęki i Płocka. W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. - Zależało nam na tym, aby specjalistycznymi szkoleniami uświadomić młodych, ale i tych już bardzo doświadczonych kierowców, jak ogromne znaczenie ma nasza kondycja podczas prowadzenia samochodu. Po alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych, po niektórych lekach wsiadanie za kierownicę jest po prostu niebezpieczne. W momencie, gdy nie panuje się nad własnym ciałem, trudno zapanować nad pojazdem - podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. - To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej. - Kierowcy często przeceniają swoje umiejętności i w efekcie podejmują ryzykowne działania na drodze. Te z kolei stają się głównymi przyczynami wypadków. Chcemy więc przypomnieć, że technikę jazdy należy szlifować, a wiedzę regularnie aktualizować. Takie szkolenia są szczególnie przydatne młodym kierowcom, mającym tendencję do brawury i starszym - narażonym na rutynę. Dlatego podczas koncentrujemy się na trudnych, a nawet ekstremalnych sytuacjach, które pozwolą kierowcom ocenić własne umiejętności. I zdjąć przysłowiową „nogę z gazu” - podkreśla zastępca dyrektora WORD-u w Warszawie Tomasz Matuszewski. - Spotkania z psychologiem transportu dostarczą natomiast wiedzy o granicach naszych możliwości - właściwej obserwacji i interpretacji zdarzeń drogowych - dodaje dyrektor WORD-u.

Szkolenia odbywają się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

Uwaga: WORD Warszawa prowadzi nadal kwalifikacje.