Ogłoszenia

W niedzielę przesuń wskazówki zegara na czas letni

25 marca 2021

W niedzielę przesuń wskazówki zegara na czas letni
28. marca 2021 r. (niedziela) o godz. 200 zegarki przestawiamy na 300 (fot. Jolanta Michasiewicz)

Zmiana czasu powoduje sporo utrudnień np. w komunikacji. Mimo działań na rzecz zmiany obowiązującego stanu rzeczy, w najbliższą niedzielę – tradycyjnie w ostatnia niedzielę marca - jednak przesuwamy wskazówki zegarów o godzinę – zmieniamy czas zimowy na letni. Następna zmiana 31. października.

Prof. Tomasz Targosiński (ITS) zwraca uwagę, iż zmiana czasu na letni korzystnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych. – Szczyt wypadków z udziałem pieszych (zwłaszcza śmiertelnych) ma miejsce po zachodzie słońca. Największa liczba tych wypadków jest w miesiącach listopad-grudzień-styczeń, czyli w miesiącach zimowych, kiedy dzień jest najkrótszy. Przesunięcie - tego czasu kiedy jest widno - o godzinę popołudniu jest na pewno korzystne z punktu widzenia wypadków z pieszymi w tych okolicznościach. Eksperci nie są zgodni. Wskazują także, iż poranki byłyby późniejsze, a tym samym np. dzieci udające się do szkoły – na nieoświetlonych drogach - byłyby w niebezpieczeństwie będąc niewidocznymi dla kierowców. Dylematy pozostają.

Zmiana czasu to praktyka przyjęta w 60. państwach na świecie, w tym obowiązuje w całej UE. W Europie nieprzerwanie istnieje od lat 80-tych. Planowano, iż już w tym roku nie będzie zmiany czasu. Jean-Claude Juncker’s (dziś już były przewodniczący Komisji Europejskiej) we wrześniu 2018 r. mówił o odejściu od systemu zmiany czasu. Poszczególne kraje miały wybrać czy chcą mieć czas zimowy, czy letni – wybrać konkretną jedną strefę czasową. Dla przykładu w Polsce – jak nieoficjalnie informowano - miał być przyjęty czas letni. Zabrakło porozumienia. Niestety zmieniająca obowiązujący stan rzeczy dyrektywa została zablokowana. Z uwagi na fakt, iż dla gospodarki taki stały czas zdecydowanie byłby korzystnym rozwiązaniem, na fakt, iż zmiana czasu powoduje duże utrudnienia w komunikacji itd. sprawa nie jest zamknięta.

W Polsce obowiązywanie stosowania dwóch czasów reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021 (2016.1833). (jm)