Przegląd prasy

Audytor rowerowy w pracy

30 maja 2013

1042bf666874a4a8680933fa8edbcaa196bf5034

(Fot.: PD@N 465-52)

Kolejna interesująca informacja dotycząca rowerzystów, a właściwie infrastruktury dla nich zbudowanej - około 430 km ma pokonać na Podkarpaciu audytor, który sprawdza ścieżki rowerowe w ramach unijnego projektu “Trasy Rowerowe Polski Wschodniej”. 30-letni Marcin Szydagis z Gdyni, który jest doświadczonym rowerzystą, audyt przeprowadza w pięciu województwach ściany wschodniej: świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Zaczął 29 kwietnia, zakończy 7 czerwca. Pokona blisko 2 tys. km.

Marcin Szydagis w trakcie audytu weryfikuje atrakcyjność tras rowerowych, ich otoczenie i lokalizuje proponowane miejsca odpoczynku rowerzystów. Na co dzień jest instruktorem rowerowym, tak mówi o swoim przedsięwzięciu. - Staram się w ludziach zaszczepić bakcyla rowerowego - mówi. - Trasę w ramach Polski Wschodniej znamy, ale tylko z map. Nikt nią w całości jeszcze nie przejechał. Chcę zobaczyć, jak ona wygląda z pozycji siodełka. Zwracam uwagę na krajobraz, atrakcje turystyczne, zabytki i wszystko notuję - opowiada. Uczestniczył już w podobnym projekcie na terenie Pomorza, gdzie również przejechał 2 tys. km. - Rowerzysta przejedzie trasami, które są przewidziane do unijnego projektu "Trasy Rowerowe Polski Wschodniej". Nie wszędzie trzeba będzie budować nowe ścieżki rowerowe. Chodzi też o wytyczenie tras tam, gdzie ścieżki już są. Wszystko zmierza do tego, by powstała mapa tras łączących wszystkie regiony na ścianie wschodniej, które będzie można pokonać na rowerze - tłumaczy Wiesław Bek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Na inwestycję, która pochłonie około 275 mln zł, składają się wszystkie zainteresowane regiony i lokalne samorządy.

Równolegle drugi audytor samochodem w ramach inwentaryzacji atrakcji turystycznych oraz bazy noclegowo-gastronomicznej w korytarzu trasy rowerowej sporządza dokumentację fotograficzną i GPS tych obiektów. Po audycie zebrane informacje zostaną naniesione na mapy. - Audytorzy liczą na pomoc, podpowiedzi i współpracę środowisk lokalnych.