Przegląd prasy

Bezpieczne podróże autokarem

17 stycznia 2022

Bezpieczne podróże autokarem
(fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. O tym, jak przebiegają kontrole i w jaki sposób zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo w drodze na zimowe ferie, mówili 15 stycznia 2022 r. w Głogoczowie w województwie małopolskim, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego jako pierwsi rozpoczynają zimową przerwę w nauce.

- Inspekcja Transportu Drogowego od lat prowadzi działania, które z jednej strony mają ograniczyć ruch niebezpiecznych pojazdów, a z drugiej strony przypominać przewoźnikom, że realizując zorganizowane wyjazdy biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dlatego stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców i ich przygotowanie do drogi nie mogą budzić żadnych wątpliwościpowiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Głogoczowie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali stan techniczny autokarów w specjalnie wyznaczonym punkcie kontrolnym. Takich miejsc na mapie kontrolnej ITD jest więcej. Kontrole są prowadzone przy trasach wiodących do popularnych kurortów zimowych oraz, w miarę możliwości, w miejscach wyjazdu autokarów.

- Jeżeli rodzice lub organizatorzy chcą mieć pewność, że najmłodsi podróżują sprawnymi autokarami, a za kierownicą siedzą wypoczęci i trzeźwi kierowcy, mogą zgłosić autokar do kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Zarówno pojazdy, jak i stan psychofizyczny kierowcy zostanie zweryfikowany przez inspektorów, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem kontrolno-pomiarowymmówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Działania podejmowane przez inspektorów są pozytywnie oceniane przez rodziców i organizatorów wycieczek, którzy są coraz bardziej zainteresowani przeprowadzeniem kontroli autokarów.

W trakcie ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy ITD skontrolowali 1200 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych, a wśród nich 14 pojazdów w ogóle nie powinno było wyjechać na drogę. W tych przypadkach inspektorzy wydali zakazy jazdy. Najczęściej stwierdzano wady w układach hamulcowym i kierowniczym.

W Głogoczowie inspektorzy prowadzili kontrole wykorzystując nowoczesne radiowozy, na których pokładzie znajdują się m.in. tester diagnostyczne EOBD, dymomierze, czy laserowy pirometr.

O bezpieczeństwo powinni dbać nie tyko przewoźnicy i kierowcy autokarów, ale również pozostali kierujący. Tym bardziej, że wraz z rozpoczęciem ferii na drogach ruch będzie zdecydowanie większy.

- Bezpieczeństwo podróżowania własnym samochodem zależy też od odpowiedniego przygotowania i wyposażenia samochodu, dlatego zanim wyruszymy w trasę, koniecznie wykonajmy przegląd samochodu. Bądźmy wypoczęci i nie spieszmy się. Pośpiech, szczególnie w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, a szczególnie bezpieczeństwo najmłodszych, którzy właśnie zaczynają ferie. Zróbmy wszystko, aby były one bezpieczne – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zintensyfikowane działania kontrolne ITD będą prowadzone do końca ferii.

Pamiętaj o podstawowych zasadach podróży autokarem!

* Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem m.in. czasu na postój.

* Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

* Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.

* Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa - zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.

* Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.

* Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.

* Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Ministerstwo Infrastruktury