Przegląd prasy

Dołącz do testów transgranicznego prawa jazdy – zachęca resort cyfryzacji

23 listopada 2023

Dołącz do testów transgranicznego prawa jazdy – zachęca resort cyfryzacji
(fot. PIXABAY)

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do dołączenia do testów planowego rozwiązania - wdrożenia, a tu przede wszystkim wypracowania elektronicznego transgranicznego prawa jazdy, które w najbliższych latach będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego cyfrowego prawa jazdy znalazło się w pakiecie propozycji Komisji Europejskiej mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Komisja Europejska zaproponowała pakiet rozwiązań, których realizacja ma osiągnąć cel dalszej poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wśród tych propozycji np. stosowanie w krajach unijnych tzw. jazdy z opiekunem, prawo jazdy od 17. roku życia pozwalające pod opieką jeździć ciężarówką itd., także upowszechnienie cyfrowego prawa jazdy. Plik z tym dokumentem w smartfonie kierowcy ma być standardem. Niewątpliwie będzie to ułatwienie dla uczestników ruchu drogowego, ale też ma ograniczyć pracę administracji zajmującej się wydawaniem, wymianą i odnawianiem tych dokumentów. Planowane rozwiązanie ma też uprościć pracę służb kontrolnych, usprawnić ściganie przestępstw drogowych. Ogólnoeuropejski dostęp do odpowiednich ewidencji ma doprowadzić do skutecznej egzekucji zakazów prowadzenia pojazdów.  I właśnie w tym zakresie Ministerstwo Cyfryzacji już podjęło działania i kontynuując je - po raz kolejny [kliknij] - zachęca do udziału w programie pilotażowym dotyczącym transgranicznych praw jazdy dostępnych w aplikacji mObywatel. W oficjalnym portalu resortu opublikowano zaproszenie do udziału w testach proponowanego rozwiązania (do 10 listopada br.), dziś informacja o przedłużeniu terminu składania deklaracji (do 30 listopada br.).

Pilotaż potrwa do kwietnia 2025 roku.

Przypomnijmy, iż Polska jest jednym z uczestników projektu POTENTIAL (PilOTs for EuropeaN digiTal Identity wALlet). Jest to jeden z projektów wspieranych przez Komisję Europejską - jego celem jest pilotażowe uruchomienie i przetestowanie działania europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. EDIW uprości m.in. korzystanie z e-usług rządowych, rejestrację kart SIM czy realizację e-recepty. W projekcie bierze udział ponad 140 podmiotów publicznych i prywatnych z 19 krajów członkowskich UE oraz Ukraina.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji:

Zachęcamy wypożyczalnie aut do dołączenia do testów planowanego rozwiązania. Celem działań jest wypracowanie transgranicznego prawa jazdy, które będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Elektroniczne prawo jazdy jest jednym z sześciu przypadków użycia w pilotażu cyfrowego Europejskiego portfela tożsamości.

Konsorcjum składa się z 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy, a jego celem w ramach Large Scale Pilot jest wdrożenie pilotażowego transgranicznego portfela cyfrowego.

Dlaczego warto dołączyć?

- bezpieczne rozwiązanie

- możliwość obsługi klientów zagranicznych - szybko i wygodnie

- dołączysz do liderów innowacji

UWAGA! Przedłużamy termin i zmieniamy adres do nadsyłania zgłoszeń! Prosimy o przesłanie zgłoszenia do 30 listopada br. na adres: mObywatel.biznes@cyfra.gov.pl. Pilotaż rozpoczął się w czerwcu 2023 i potrwa do kwietnia 2025 roku. W ramach projektu zaplanowano pilotażowe przetestowanie portfela w 6 przypadkach użycia: dostęp do e-usług rządowych, otwarcie rachunku bankowego, rejestracja karty SIM, mobilne prawo jazdy, podpis elektroniczny, e-recepty.