Przegląd prasy

J. Michasiewicz. #(hasztag) Warszawa (fotoreportaż)

31 grudnia 2018

J. Michasiewicz. #(hasztag) Warszawa (fotoreportaż)
To był magiczny spacer [kliknij] (fot. Jolanta Michasiewicz)

Na kilka chwil przed Nowym Rokiem wybrałam się na spacer (z aparatem fotograficznym) iluminowaną Warszawą. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście stały się strefą dla pieszych, tak zostanie jeszcze tylko do 1 stycznia. Piękne dekoracje i wspaniałe iluminacje już po raz 10. oświetliły prawie 20 kilometrów ulic. Pojawiło się 20 świetlnych ozdób wolnostojących m.in. „Śnieżne Planetarium” na Krakowskim Przedmieściu. Obok Traktu Królewskiego, który jest osią tych pięknych iluminacji, także inne ulice - po obu stronach Wisły - są niezwykle oświetlone. Tradycyjnie na placu Zamkowym błyszczy gigantyczna choinka, a na budynek Zamku Królewskiego spadają śnieżynki, na Rynku Starego Miasta uruchomiono ślizgawkę. Pięknie oświetlono także fasady bardzo wielu budynków, popatrzcie na właśnie oddany do użytku Hotel Europejski. Rozpoczynając wędrówkę zrobiłam też fotkę najnowszego stołecznego muralu, ten Bruno Althamer poświęcił Korze. Twarz piosenkarki jest otoczona gałęziami kasztanowca zarówno tymi namalowanymi jak i naturalnymi pobliskiego drzewa. Dziś gałęzie, a jutro będą to zakwitające kwiaty, później różnobarwne liście.

Ulice nabrały niezwykłego uroku, który doceniły rzesze warszawiaków i turystów spacerujących mimo zmiennej aury. Chyba wszyscy fotografują się w ramkach w towarzystwie Syrenki podpisanej: #Warszawa. Organizatorzy przygotowali niezliczone uliczne jarmarkowe stoiska, które serwują ciepły barszczyk, herbatkę i… Otwarte do późnych godzin kawiarnie własnymi iluminacjami zachęcają do odwiedzin. Miasto ożyło.

To był magiczny czas, a zobaczyliśmy tylko niewielki fragment zimowej iluminacji, która zgaśnie już w pierwszych dniach lutego 2019. Zapraszam do mojego fotograficznego spaceru.

Jolanta Michasiewicz

Ps. warszawska iluminacja 2018 - jak się dowiedzieliśmy - jest największą w Polsce i jedną z najbardziej okazałych w Europie. Projektantem oraz wykonawcą jest firma MULTIDEKOR, słynna z oryginalnego świetlnego designu. Dekoracje składają się z blisko 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED i prawie 1300 elementów dekoracyjnych – iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli itd.

Słowa kluczowe Warszawa