Przegląd prasy

Jesienny motocyklista

15 października 2020

Jesienny motocyklista
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Jesienny Pan – śpiewa znana piosenkarka, u nas jesienny motocyklista i kilka słów o nim, też kilka rad dla niego. Eksperci – bo policjanci ruchu drogowego - na pytanie czy motocyklista może podróżować jesienią bezpiecznie odpowiadają, że oczywiście tak, ale…

Ale muszą oni pamiętać, że zmienne warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na sytuacje drogowe. Jedną z głównych przyczyn prowadzących do wypadków drogowych – niezmiennie obok nadmiernej prędkości – jest wymieniane niedostosowanie do warunków panujących na drodze. Wahania temperatury, deszcz, mgła, spadające na jezdnię liście… wszystko to może spowodować sytuację niebezpieczną, motocyklista może stracić panowanie nad swoim pojazdem. Wspomniane liści mogą się stać śliskie jak lód.

26 września policjanci stołecznej „drogówki” przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA JESIENIĄ”, właśnie oni uważnie obserwują i autorytatywnie twierdzą, że nie ma złej pogody – jest tylko źle ubrany motocyklista. Eksperci radzą, aby wyruszający w drogę motocyklista ubierał się „warstwowo”, w tym zachęcają do używania bielizny termoizolacyjnej. Ci sami zastrzegają, że odzież nie może ograniczać ruchów. Czy dobry strój wystarczy, aby uniknąć ewentualnego zdarzenia?

Jesienią wcześnie zapada zmrok tak więc każdy motocyklista powinien nosić kamizelkę odblaskową i inne elementy odblaskowe. Po prostu musi być widoczny. A zaparowane okulary?

A podczas podróży ten sam motocyklista powinien robić częste przerwy, spożywać płyny i batony energetyczne, kawę.

I sama jesienna technika jazdy: zachowanie zasady ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. Pamiętać należy o wydłużonej drodze hamowania, o zachowaniu właściwych odstępów od innych uczestników ruchu drogowego; o wchodzeniu w zakręty po zewnętrznej stronie własnego pasa ruchu dla zapewnienia sobie większej widoczności itd. itp.

Czekamy na odpowiedzi. Jakie dalsze elementy zapowiedzianej listy rad powinniśmy udzielić motocykliście? Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Piszcie: tygodnik@prawodrogwe.pl

Zachowujcie nadzwyczajną ostrożność! (jm)