Przegląd prasy

Jolanta Michasiewicz. Dotknęłam legendy

5 marca 2018

Jolanta Michasiewicz. Dotknęłam legendy

Z fotografami to jest tak. Zawsze mają z sobą nawet najmniejszy aparat, bo też temat może pojawić się zawsze. Też należę do tej grupy uzależnionych od fotografowania. Niestety w ich życiu pojawiają się chwile, że aparatu właśnie nie mają. Wczoraj, w chwili, gdy to oczekiwanie spełniało się, właśnie wtedy, miałam…tylko aparat w telefonie. Jednak skorzystałam z okazji i wreszcie dotknęłam legendy.

W garażu, który kiedyś fabryce wyrobów drewnianych (to bardzo wczesne kiedyś, bo znajdują się tam oryginalne chyba z początku XIX wieku poidła dla koni), wśród błyszczących, dostojnych limuzyn stał samochód sportowy AC Cobra Shelby 427, czyli LEGENDA. Amerykańska legenda. W 1964 r. Cobra wygrała 24-godzinny wyścig w Le Mans. Została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najszybszy samochód na świecie - osiągnięta prędkość 293 km/godz. „Motor Trend” w 1999 roku pisał, że jest to najważniejszy samochód drugiej połowy XX wieku.

AC Cobra został stworzony przy współudziale angielskiej firmy AC Cors i Carrolla Shelby’ego. Model 427 AC Cobra lub Shelby Cobra wprowadzono do produkcji 1965 r. Współpracujący z firmą AC Amerykanin Carol Shelby, ekspert z dziedziny motoryzacji, uczynił firmę i pojazd legendarnymi. To on wpadł na pomysł zastosowania silników od Forda. I to właśnie był początek AC Cobry 427, auto, które na stałe zmieniło świat motoryzacji - jak mówią eksperci. Zastosowano silnik V8 o pojemności 6989 cm3 i mocy 425 KM, aluminiowe nadwozie, z charakterystycznym dużym wlotem powietrza do silnika (chłodnicy) umożliwiającym intensywne chłodzenie potężnego silnika. Auto odnosiło wiele sukcesów w rajdach i wyścigach. Ze względów ekonomicznych fabrykę zamknięto w 1965 r.

Mimo to na świecie powstaje wiele replik samochodu, o którym mówiono też: brytyjska elegancja i amerykańska moc. Poniżej mała fotogaleria jednej z nich. Replika, która prosto z USA w roku ubiegłym trafiła do nicejskiego garażu.

Jolanta Michasiewicz

Słowa kluczowe pojazdy pojazdy historyczne