Przegląd prasy

KSP: bezpieczny wyjazd na ferie

24 stycznia 2010

Komenda Stołeczna Policji – K O M U N I K A T

Zbliżają się ferie zimowe i wzmożone w tym okresie wyjazdy. Dlatego też chcielibyśmy przypomnieć o najważniejszych rzeczach, które należy wykonać przed wyruszeniem w podróż. Pamiętajmy, że to czy dojedziemy do celu i szczęśliwie spędzimy ten wolny czas, w dużej mierze zależy od nas samych.

Pojazd, którym będziemy podróżować, musi mieć przede wszystkim aktualny przegląd techniczny. Poza tym sprawdźmy poziom oleju jak również płyn w spryskiwaczach. Ponadto nie zapominijmy o zabraniu ze sobą kompletu żarówek samochodowych, które będzie trzeba wymienić w razie potrzeby.

Bardzo ważne jest, abyśmy sprawdzili ciśnienie w oponach, jak również stan koła zapasowego, z którego po kilku latach leżenia w bagażniku mogło zejść powietrze. Nie możemy zapomnieć o zabraniu lewarka i klucza do odkręcania kół, bez którego niewiele zdziałamy w przypadku "złapania gumy".

Należy pamiętać również, że na wyposażeniu samochodu powinny znajdować się: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica posiadająca aktualną legalizację, kamizelki odblaskowej oraz apteczka. Ważne jest by w apteczce znajdowały się podstawowe, dostępne środki opatrunkowe tj. wata, lignina, sterylna gaza, bandaże – zwykły i elastyczny, plaster zwykły i z opatrunkiem, prosty środek odkażający (woda utleniona, jodyna). Niezbędna będzie również chusta trójkątna potrzebna przy złamaniach, nożyczki do cięcia materiałów opatrunkowych, pęseta do usuwania ciał obcych, agrafka oraz jednorazowe rękawiczki lateksowe. Proste leki przeciwbólowe (pyralgina, polopiryna), węgiel w tabletkach, soda oczyszczona, kwas borny. Apteczka samochodowa powinna zawierać także: kołnierz usztywniający, młotek bezpieczeństwa, kamizelkę ostrzegawczą z paskiem fluorescencyjnym, koc ratunkowy, maseczkę do sztucznego oddychania. Praktycznym rozwiązaniem jest też umieszczenie w apteczce listy alarmowych telefonów. Można nakleić ją np. na drzwiczki od wewnętrznej strony. Apteczkę należy okresowo kontrolować i uzupełniać. Leki o przedawnionej dacie ważności trzeba usunąć, zniszczyć i zastąpić je nowymi. Opakowania, w których przechowywane są leki, muszą być wyraźnie i jednoznacznie oznakowane. Nie wolno przechowywać leków w opakowaniach nieoznakowanych lub w opakowaniach z zatartym, nieczytelnym napisem. Trzeba też zadbać, aby w apteczce nie było luźno leżących tabletek.

Dobrze było by gdybyśmy posiadali również linkę holowniczą, która jeśli nie nam to może innemu kierowcy pomoże w awaryjnej sytuacji.

Należy pamiętać również o bardzo ważnej rzeczy jaką jest właściwe zabezpieczenie bagaży, które w przypadku nawet drobnej stłuczki mogą przemieszczać się po pojeździe powodując szkody i obrażenia ciała.

Warto jest przygotować sobie wcześniej trasę podróży i sprawdzać czy nawigacja, która jest w pojeździe prowadzi nas właściwą drogą do celu podróży i nie wyprowadzi nas w “pole”.

Wskazane jest, by dłuższe trasy podzielić na odcinki, między którymi należałoby zrobić sobie krótką przerwę, w trakcie której będziemy mogli napić się gorącej herbaty bądź kawy i chwilę odpocząć. Pamiętajmy, że jazda zimą różni się znacznie od prowadzenia auta latem. Śnieg, lód, błoto pośniegowe i czasami fatalna widoczność sprawiają, że jazda samochodem w zimie wymaga dużej uwagi i jeszcze większych umiejętności.

 fbdd64144bd7642979c85fd33e1fcb84109fdc2e

(Fot.: PD@N 327-13)

d573ef18cb70175e30ab929749140b00364f6ce1

(Fot.: PD@N 327-14)

Słowa kluczowe pojazdy przewóz osób