11 sierpnia br. w Zabawie k. Tarnowa (pod pomnikiem ofiar wypadków drogowych „Przejście”) odbył się briefing prasowy z udziałem Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia; Józefy Szczurek-Żelazko, posłanki na Sejm RP; ks. Zbigniewa Szostaka, prezesa stowarzyszenia PRZEJŚCIE oraz przedstawicieli rodzin ofiar wypadków drogowych. Briefing poświęcony był uruchomieniu - już od sierpnia - bezpłatnej pomocy psychologicznej dla ofiar wypadków drogowych z całej Polski. Pomoc taka dotyczyć będzie zarówno pomocy konsultacyjnej, krótkoterminowej jak i długoterminowej, zależnie od diagnozy.
O Centrum Leczenia Traumy w Zabawie. Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy "Przejście" od wielu lat organizuje cykliczne warsztaty terapeutyczne skierowane do ofiar wypadków i ich rodzin [kliknij]. To właśnie w Zabawie, w ciągu całego roku, spotykają się ofiary oraz rodziny ofiar śmiertelnych przy jedynym w Polsce pomniku „Przejście” poświęconemu ofiarom wypadków. Zabawa to miejsce symboliczne także dlatego, że co roku Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony właśnie tutaj. W ramach ogólnopolskich oraz światowych obchodów, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje.
Leczenie traumy. 23 listopada 2023 r. informowaliśmy: „ (…) W Małopolsce, w Zabawie, dzięki staraniom wielu osób związanych z tym miejscem, zostanie zrealizowany projekt pilotażowy pomocy psychologicznej dla ofiar wypadków drogowych z całej Polski. Warto zaznaczyć, że już od w wielu lat w tym miejscu realizowana jest pomoc i wsparcie ofiarom wypadków. Teraz we współpracy z Ministerstwem Zdrowia będzie to pomoc prowadzona w sposób bardziej usystematyzowany, regularny przy zewnętrznym finansowaniu dającym możliwość pomocy psychologicznej ofiarom wypadków z całego kraju. Warto zaznaczyć, że mowa tu nie tylko o ofiarach bezpośrednich, ale także wszystkich tych, którzy cierpią w wyniku wypadków i potrzebują pomocy: rodziny ofiar, rodziny ofiar śmiertelnych, służby ratownicze, sprawcy oraz ich rodziny. I właśnie w takim wyspecjalizowanym ośrodku znajdującym się w Małopolsce wszystkie te osoby z całego kraju będą mogły uzyskać jeszcze większą pomoc niż dotychczas. To kolejny krok do tego, aby kiedyś w tym miejscu stanął ośrodek, o który tak długo zabiegają organizatorzy - Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej. Z pewnością to duży i ważny krok ku tej inicjatywie. Projekt i założenia takiego kompleksowego Centrum już dawno są gotowe, a centrum ma być systemową odpowiedzią na potrzeby pomocy powypadkowej w Polsce obejmując rehabilitację fizyczną, pomoc psychologiczną, obszar edukacji, naukowy i socjalny pomagający w adaptacji osób z niepełnosprawnościami.”.
Dziś - Stowarzyszenie, po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, oferować będzie także profesjonalną i bezpłatną pomoc konsultacyjną, krótkoterminową i długoterminową dla osób, które doświadczyły traumy. Oferta skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Zgłoszenie do ośrodka nie wymaga posiadania skierowania. Świadczenia w ramach Centrum Leczenia Traumy realizowane są na podstawie umowy NFZ w zakresie Świadczenia opieki zdrowotnej - program oddziaływań terapeutycznych dla osób z doświadczeniem traumy.
Koordynatorem projektu jest Katarzyna Dobrzańska-Junco, prezes Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Kontakt: Zapisy odbywać się będą telefonicznie lub mailowo na kontakt podany poniżej: Tel. 505-717-815 oraz e-mail: stowarzyszenie@przejscie.com