Przegląd prasy

Ludzie z pasją: Włodzimierz Gąsiorek i jego WFM-ki

25 października 2017

Ludzie z pasją: Włodzimierz Gąsiorek i jego WFM-ki
Włodzimierz Gąsiorek, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkolenia i techniki jazdy jednośladem. Autor turniejów motorowerowych dla młodzieży. Miłośnik i konstruktor motocykli WFM, miłośnik i trener sportu motocyklowego, działacz społeczny, założyciel Izby Pamięci WFM, twórca “nowej” WFM-ki. Obecnie prowadzi szkolenia kandydatów na kierowców kat. A, rzeczoznawca techniki samochodowej (fot. Jolanta Michasiewicz)

Z okazji 20-lecia MOTOR KLUB WAWER redakcja nasza postanowiła przybliżyć postać jej prezesa Włodzimierza Gąsiorka. W Wawrze mówią o nim: „to prawdziwa legenda wawerskiej i nie tylko motoryzacji”.

To prawdziwy wychowawca, nauczyciel z pasją, a ta trwa od ponad sześćdziesięciu lat. Jak wspomina - pierwszym motocyklem, który kupił - za pieniądze zarobione w FSO - był WFM M06. W FSO pracował z takimi legendami polskiej motoryzacji jak: Jerzy Jankowski, bracia Krzysztof i Stanisław Brunami, Jacek Urbańczyk i Władysław Sochowski. Już jako prezes stowarzyszenia WFM Motor Klub Wawer doprowadził do wznowienia motocykla o nazwie WFM. Zawsze miał ogromną pasję szkolenia. W 1963 r. w klubie RKS Syrena rozpoczął działalność społeczną w zakresie wychowania i szkolenia w dziedzinie sportów motorowych. Od 2002 r. w MKW przeszkolono na kartę motorowerową około 2 tys. uczniów szkół Wawra, Miłosnej, Sulejówka, Józefowa i okolicznych gmin. Równolegle szkolił młodzież w doskonaleniu techniki jazdy pojazdami jednośladowymi. Twierdzi: bez szkoleń nie ma praktyki. TVP emitowała autorski program W. Gąsiorka pt. „Jednym śladem". - Zdobyłem wszystkie uprawnienia instruktora nauki jazdy oraz szkół doskonalenia techniki jazdy i trenera sportów motorowych. Byłem egzaminatorem państwowym. Jestem rzeczoznawcą techniki motoryzacyjnej i ruchu drogowego - wyliczał.

Dzisiaj, jest na emeryturze, ale pasja pozostaje i na udostępnianym przez parafię Matki Bożej Królowej Polski w Aninie organizuje wiele interesujących imprez dla młodzieży pod wspólnym tytułem: „W trosce o bezpieczeństwo młodzieży na polskich drogach”, „Motoryzacja Najmłodszych i Tych Nieco Starszych”, także Zjazdy Pojazdów Zabytkowych, konkursy wiedzy z zakresu BRD. Przychodzi młodzież, rodzice, nauczyciele. Kochając motocykle. Oddaje swój czas ich renowacji. Stworzył Izbę Pamięci, gdzie można zobaczyć ok. 40 eksponatów, w tym unikat - motocykl zrobiony dla FSO. Tu prowadzi „Spotkania z Historii Polskiej Motoryzacji”. Od dwóch lat pracuje nad konstrukcją polskiego elektrycznego skutera marki „OSA”. Projekt ten wpisuje się w politykę elektromobilności polskiej motoryzacji. Należy dodać, iż Motor Klub Wawer nie otrzymuje dotacji.

W dniu dzisiejszym, w Urzędzie Wojewody Mazowieckiego, zostanie odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportów motorowych oraz propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym (Postanowienie Prezydenta RP z dnia 12 czerwca 2017 r. o nadaniu odznaczeń (Monitor Polski 2017., poz. 792). Odznaczenie otrzyma także pracujący na rzecz MKW Dariusz Gil. (jm)

Fotogaleria - fot. Jolanta Michasiewicz