Przegląd prasy

Tak musimy do niektórych przemówić – ocenia Marek Dworak

3 stycznia 2020

Tak musimy do niektórych przemówić – ocenia Marek Dworak
Marek Dworak, dyrektor MORD Kraków, sekretarz MRBRD, Sara Kurlit, instruktorka nauki jazdy, współprowadząca program nt. zmian w ruchu drogowym w roku 2020. Stacja radiowa Radio Kraków, program RADIOSTRADA – 30.12.2019 [kliknij]

W programie RADIOSTRADA Radia Kraków gościem Sary Kurlit był Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie i sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Postawione zostało niezwykle ważne i budzące wiele emocji pytanie, a dotyczyło ono zapowiadanej radykalnej zmiany wysokości mandatów. Mówiono także o innych zapowiedzianych zmianach mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Czy to podwyższenie rzeczywiście może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego? – pytała współprowadząca program. Dyrektor odpowiedział krótko: - Niewątpliwie tak. I Uzasadniał: - Podwyżka nie dotyczy „naszych kieszeni” jeżeli będziemy jeździli poprawnie – zwrócił uwagę M. Dworak. – Czyli poprawna jazda, do której niestety musimy przymusić jakąś część społeczeństwa, bo nie chcą. Nie chcą nas słuchać: naszych programów, naszej Radiostrady, wszelkich konferencji, wszelkich danych statystycznych – tak tragicznych przecież. Nie chcą słuchać niczego. Chcą jeździć szybko, chcą jeździć nie wdając się w zawiłości przepisów. Po prostu – wsiadają i jadą i liczą, że im się uda, że będą bezkarni. A jak – przypadkiem – trafi się policjant – to „te 500 złoty co to jest?”! Dwa razy w roku to 1000! Dla nich to w ogóle nie jest żadną barierą. Więc dla części społeczeństwa – tej która nie chce się podporządkować – musi to być taka kara, która będzie dla nich jakąś zaporą. Czy rzeczywiście – jak to mówi dalej dyrektor – zastanowią się nad swoją jazdą, zwolnią, nie będą wyprzedzali na przejściach dla pieszych czy w innych niebezpiecznych miejscach, nie będą omijali pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa? Bo… zapłacą tyle ile wynosi ich pensja! – TAK MUSIMY DO NIEKTÓRYCH KIEROWCÓW PRZEMÓWIĆ – konkludował dyrektor. Czyli do kogo? Zdaniem dyrektora to grupa dobrze zarabiających kierowców, posiadających dobre i szybkie auta, który uważają, że nic im nie grozi, i z ich strony też nikomu nic nie grozi. Co jest nieprawdą!... 

Dalej mówiono o młodych kierowcach, o nieuchronności kary, jej egzekucji, o szkoleniu itd. itd. Zachęcamy do wysłuchania dalszej części tego bardzo interesującego programu.

Niech komentarzem będzie tu statystyka, którą ujawniło ostatnio Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze: 82% POLAKÓW JEST ZA WYŻSZYMI MANDATAMI! Czyli bezwzględnie chcemy podwyżek mandatów. (jm)