Przegląd prasy

Ministerstwo Cyfryzacji do likwidacji. A co z CEPiK? Gdzie cyfrowa wersja prawa jazdy?

5 października 2020

Ministerstwo Cyfryzacji do likwidacji. A co z CEPiK? Gdzie cyfrowa wersja prawa jazdy?
Marek Zagórski, minister cyfryzacji (od 17.4.2018 minister, od września 2016 r. sekretarz stanu) (fot. Jolanta Michasiewicz)

W dniu dzisiejszym o godzinie 1500 ministrowie zrekonstruowanego rządu Mateusza Morawieckiego otrzymają nominacje. W tym gronie nie będzie ministra cyfryzacji. Pozostaje pytanie gdzie trafi CEPiK czy aplikacje eObywatel jak np. prawo jazdy?

Zmiany w rządzie obejmują likwidacje sześciu z dotychczasowych dwudziestu resortów. W tej liczbie znalazło się Ministerstwo Cyfryzacji. Utworzone zostało ono 8 grudnia 2015 r. z przekształcenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W najnowszej strukturze rządu zabrakło miejsca dla tego resortu. Jak informował premier Mateusz Morawiecki zapytany przez meney.pl podczas konferencji prasowej w Brukseli: - Dział "informatyzacja" trafi z kolei do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (…) Chciałbym powierzyć te zadania dotychczasowemu ministrowi cyfryzacji Markowi Zagórskiemu. (…) Chciałbym niejako podziękować ministrowi Markowi Zagórskiemu za pracę w Ministerstwie Cyfryzacji i jednocześnie powierzyć mu obowiązki informatyzacji w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (…) - Chcemy, aby to Marek Zagórski dalej zmieniał administrację publiczną na administrację cyfrową.

Ponadto kompetencje resortu cyfryzacji mają być przeniesione do nowego resortu – Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale jak szczegółowo zostaną rozdane te kompetencje? Gdzie trafi aplikacja mObywatel i jej cyfrowe wersje dokumentów jak prawo jazdy czy karta pojazdu? Gdzie Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) itd.? (jm)