Przegląd prasy

Nie ignoruj znaku! Zwolnij!

17 października 2023

Nie ignoruj znaku! Zwolnij!
(fot. PIXABAY)

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność na drogach informując o tragicznych zdarzeniach samochodów ze zwierzętami. Na drogach pojawiają się łosie, jelenie itd., zderzenia są silne, te zdarzenia często są tragiczne dla kierowców, też dla zwierząt.

Mazowiecka policja apeluje: - Podczas podróży pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa. Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza. Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jeśli zobaczymy przebiegające przez drogę zwierzę bądźmy czujny, zwolnijmy i zachowajmy ostrożność. Zwracajmy także uwagę na znaki dostosujmy prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest często nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta. Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Kampinoski Park Narodowy od lat wpisuje się do takich ostrzeżeń: - Kierowco - nie ignoruj znaku „Uwaga dzikie zwierzęta” i podczas przejeżdżania przez kompleksy leśne lub w ich pobliżu zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ niespodziewanie na drodze może pojawić się zwierzę, które możesz potrącić. W okresie zimowym na drogach publicznych w Kampinoskim Parku Narodowym oraz w jego sąsiedztwie największe zagrożenie dla kierowców stanowią przemieszczające się duże zwierzęta (łoś, jeleń, sarna, dzik). W okresie zimowym największe prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego z udziałem zwierzyny jest w godzinach popołudniowych i wieczornych (od 16.00 do 22.00).

Drogowe spotkanie z łosiem może sporo kosztować - dodaje „Rzeczpospolita” i doradza: - Po zderzeniu z dzikim zwierzęciem na drodze warto zadbać o zdjęcia i notatki służb. Nie zawsze bowiem można będzie liczyć na odszkodowanie. W niektórych wypadkach trzeba będzie pójść do sądu. A tam warto mieć jak najwięcej dowodów.

Zwolnijmy! (jm)