Przegląd prasy

Niewłaściwe zachowania pieszych w policyjnym dronie (film)

7 marca 2023

Niewłaściwe zachowania pieszych w policyjnym dronie (film)
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Jak często winę za wypadek ponosi kierowca? Jak często sam pieszy nie dba o swoje bezpieczeństwo przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej czy wpatrzony w ekran telefonu wchodzi wprost pod nadjeżdżający samochód? Odpowiedzi na te pytania z pewnością nasuną się same, po obejrzeniu negatywnych zachowań właśnie tej grupy użytkowników dróg, które zarejestrował policyjny dron.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, czy choćby karoserię samochodu. W wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Niestety często sami piesi stwarzają ryzykowne sytuacje między innymi przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej czy korzystając z telefonu komórkowego wchodzą wprost pod nadjeżdżający samochód.

Aby poprawić bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu drogowego, policjanci garnizonu kujawsko-pomorskiego cyklicznie prowadzą działania pn.: „Bezpieczny pieszy”. Podczas jednej z ostatnich akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy skoncentrowali się na obserwacji właśnie tej grupy użytkowników dróg i eliminowaniu ich nieprawidłowych, a także niebezpiecznych zachowań.

Ku przestrodze policjanci przedstawiają spot profilaktyczny pn.: „Niewłaściwe zachowania pieszych”, apelując o rozwagę, o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dla naszego bezpieczeństwa.

Źródło: Policja pl.

Słowa kluczowe piesi/ruch pieszych policja